Jest porozumienie UE z Turcją ws. uchodźców
Jest porozumienie UE z Turcją ws. zahamowania fali uchodźców do Europy. Od niedzieli wszyscy migranci, którzy przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy będą odsyłani do Turcji. W zamian kraje UE mają przyjąć 72 tys. Syryjczyków z obozów w Turcji.
Ponadto do końca czerwca zostanie otwarty jeden rozdział negocjacji akcesyjnych Ankary do UE. Turcja domagała się otwarcia pięciu rozdziałów negocjacyjnych, na co jednak nie zgadzał się Cypr. Przyśpieszona zostanie również liberalizacja wizowa dla obywateli Turcji, a także przekazanie 3 mld euro wsparcia dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji.
Premier Beata Szydło, na konferencji prasowej podsumowującej szczyt Rady Europejskiej, powiedziała, że udało się wypracować porozumienie, które jest dobre dla obu stron.
Szefowa rządu dodała, że nie ma żadnych nowych zobowiązań ws. przyjmowania uchodźców. Została także utrzymana zasada dobrowolności.
– W tym zakresie nic się nie zmienia, będziemy na pewno postępowali tak jak do tej pory – bardzo ostrożnie, koncentrując się przede wszystkim na bezpieczeństwie polskich obywateli. Deklarujemy natomiast szybką pomoc i szybkie wsparcie jeżeli chodzi o zaangażowanie naszych służb granicznych, wysyłanie sprzętu, pomoc humanitarną. To wszystko, na co oczekują dzisiaj przede wszystkim Grecja, ale i Macedonia – powiedziała premier Beata Szydło.
Premier Beata Szydło poinformowała, że na szczycie Rady Europejskiej 9 państw podpisało list ws. Nord Stream II, który został skierowany do szefa KE Jean Claudea Junckera.
– W liście państwa Grupy Wyszehradzkiej, państwa B3 oraz Rumunia i Chorwacja zaprotestowały przeciwko traktowaniu tej inwestycji poza standardami obowiązującymi w UE. Zwracamy uwagę, żeby Komisja Europejska stosowała w stosunku do tej inwestycji takie zasady, które obowiązują w UE. Zwracamy uwagę na to, że nie jest to inwestycja, która na wymiar ekonomiczny. Zwracamy uwagę na to, że ona jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie – wyjaśniła premier.
Przywódcom 28 krajów UE zależało na szybkim porozumieniu ze względu na spodziewaną kolejną falę nielegalnej migracji.
RIRM