Jest porozumienie MSWiA z policją

Podwyżki dla funkcjonariuszy, pełnopłatne nadgodziny i rezygnacja z warunku ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Dwa dni przed obchodami 100-lecia niepodległości resort spraw wewnętrznych wypracował porozumienie z policją. O jego szczegółach w Sejmie mówił minister Joachim Brudziński.

650 zł podwyżki od stycznia przyszłego roku i kolejne 500 zł od stycznia roku 2020. To treść porozumienia, którą po wielu miesiącach udało się wypracować.

– W służbach mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami – tak sytuację w policji w Sejmie diagnozował szef MSWiA Joachim Brudziński i wyliczał, co w sprawie policjantów przez osiem lat zrobił rząd PO-PSL.

– Czerwiec 2010 roku – funkcjonariusze dostali list podpisany przez premiera Donalda Tuska, w którym zapewniał, że w jego rządzie nie są i nie będą prowadzone żadne prace zmierzające do odebrania uprawnień emerytalnych osobom, które pracują w służbach mundurowych – wskazał szef MSWiA.

Ale już w późniejszym expose były premier mówił co innego. Efektem tego było odebranie policjantom przywilejów emerytalnych – powiedział minister Joachim Brudziński.

– Obcięcie przywilejów emerytalnych nastąpiło 1 stycznia 2013 roku – przypomniał szef resortu.

Pół roku wcześniej – jak mówił minister – pensja policjantów poszła w górę. Ale tylko raz – o 300 zł. Odpowiedzią na wiele lat zaniedbań miał być program modernizacji służb mundurowych. Pensje funkcjonariuszy zaczęły stopniowo rosnąć.

– Biję się w piersi – za mało. Funkcjonariuszy to nie usatysfakcjonowało. Tylko różnica polega na tym, że wyście cieli, my dajemy – podkreślił Joachim Brudziński.

To słowa skierowane w stronę opozycji. Posłowie PO – obok porozumienia z policjantami – pytali też o bezpieczeństwo uroczystości państwowych 11 listopada.

– Te uroczystości będą bezpieczne – zabezpieczymy je. Ja polskim policjantom, którzy – pomimo różnego rodzaju frustracji i napięć – pozostali u boku obywateli i dbają o ich bezpieczeństwo w ostatnich dniach, chcę w pas się pokłonić i podziękować – zaznaczył Joachim Brudziński.

Polska policja to polscy patrioci – dodał szef MSWiA.

TV Trwam News/RIRM

drukuj