fot. Monika Bilska

Jest poparcie dla projektu Fort Trump

Jest poparcie dla projektu Fort Trump – tak minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podsumował swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Kolejna tura rozmów w listopadzie.

Są już pierwsze sygnały, że projekt „Fort Trump” może spotkać się z przychylnością Amerykanów. Taka deklaracja miała paść z ust Johna Boltona w trakcie jego spotkania z Mariuszem Błaszczakiem.

– Rozmawiamy na temat tego przedsięwzięcia, które nazwane jest Fortem Trump – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

I to dosłownie, bo przed Mariuszem Błaszczakiem kolejne rozmowy. Tym razem z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Termin? 13 i 14 listopada. „Fort Trump”, czyli stałe bazy amerykańskie w Polsce, to element większego planu.

– Podpisaliśmy umowę w sprawie systemu Patriot dla Wojska Polskiego. Złożyłem teraz takie zapytanie ofertowe dotyczące rakiet ziemia-ziemia. To jest też bardzo nowoczesna, bardzo dobra broń – wskazywał szef MON.

I polskie wojsko właśnie takiej broni potrzebuje. Za kolejny cel minister Mariusz Błaszczak postawił sobie zwiększenie liczby żołnierzy.

– Wojsko Polskie może być liczniejsze. Zapraszam. Rozpocząłem taką kampanię: „zostań żołnierzem RP”. Wojsko wychodzi do ludzi, wojsko zaprasza do tego, żeby do wojska przystępować akcentował.

O szczegółach swojej pracy minister poinformował w Krakowie, gdzie wziął udział w koncercie patriotycznym pod hasłem „Z polską pieśnią i tańcem przez wieki”. To seria koncertów na 100-lecie niepodległości Polski organizowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam [zobacz więcej].

TV Trwam News/RIRM

drukuj