Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła strategię rozwoju spółki na lata 2018–2030

Jastrzębska Spółka Węglowa, największy w Unii Europejskiej producent węgla koksującego, przedstawiła strategię rozwoju spółki na lata 2018–2030. Prezes JSW Daniel Ozon poinformował, że nakłady inwestycyjne grupy do 2030 r. mają sięgnąć ok. 19 mld zł.

Jastrzębska Spółka Węgla planuje inwestować we wszystkie swe kopalnie i chce, aby od 2020 r. produkcja węgla koksowego sięgała 85 proc. całej jej produkcji węgla.

Ponadto, w ub.r. węgiel koksujący został na kolejne trzy lata umieszczony na liście krytycznych surowców UE, co przekłada się m.in. na możliwości rozmów ws. pozyskiwania przez JSW zewnętrznego finansowania.

Prezes JSW Daniel Ozon podkreślił, że strategia przedstawiona w okresie poprawiającej się koniunktury ma być przygotowaniem się na możliwość np. spadków cen.

Spółka jest w dobrej kondycji finansowej. Mamy kilka trudnych lat za sobą. Warunki rynkowe i restrukturyzacja, jaką spółka przeszła za ostatni okres, odbiły się na dobrych wynikach finansowych w 2017 r. Mam nadzieję, że pierwsza część 2018 r. też będzie dobra dla spółki. Jesteśmy świadomi tego, że spółka działa w branży surowców; branży bardzo cyklicznej. Te ceny raz są na górze, a raz na dole, dlatego zawsze wyzwaniem dla spółki jest przygotowanie się na kolejne potencjalne niższe ceny i trudniejszą sytuację finansową – zaznaczył Daniel Ozon.

JSW prowadzi swoją działalność na Górnym Śląsku, a w jej skład wchodzą obecnie cztery kopalnie węgla kamiennego. Poza tym istnieje kilka spółek powiązanych kapitałowo z JSW. Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Na koniec 2016 roku zatrudniała łącznie ponad 27 tys. osób, w tym około 21 tys. w samej JSW.

 

RIRM

drukuj