Jarocin: lokatorzy odbiorą pierwsze 96 mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie plus

Pierwsze 96 mieszkań, budowanych w ramach programu Mieszkanie plus, oddajemy w tym tygodniu nowym najemcom – poinformował PAP we wtorek burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. Na sobotę władze zapowiedziały uroczystość oddania osiedla.

Mieszkania zlokalizowane są w Siedleminie w gminie Jarocin w województwie wielkopolskim. Są to pierwsze w Polsce mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie plus.

„Lokatorzy mogą wprowadzać się do lokali od poniedziałku do piątku. Codziennie jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisuje około 20 umów z nowymi najemcami” – poinformował PAP burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Wyjaśnił, że dodatkowo w siedzibie spółki beneficjenci podpisują umowy na energię elektryczną, gaz, dostawę wody i odprowadzanie ścieków, „żeby ułatwić im wszystkie niezbędne formalności do zamieszkania”.

Jednocześnie lokatorzy proszeni są o podanie informacji, gdzie zamierzają po przeprowadzce „posłać” swoje dzieci do szkoły.

„Chcemy takie dane podać do tych placówek, żeby zostało to uwzględnione w planach zajęć i arkuszach organizacyjnych” – wyjaśnił burmistrz.

Adam Pawlicki powiedział, że podczas odbioru mieszkania ludzie „reagują przecudownie. Twierdzą, że mieszkania wyglądają lepiej w rzeczywistości, niż na zdjęciach”.

Lokale nadają się do zamieszkania od razu.

„Na podłogach są panele, są gniazdka, lampy, kuchenka gazowa z piekarnikiem oraz cała armatura łazienkowa. Tylko wnieść meble i zamieszkać. Niektórzy po odbiorze kluczy już zostają w tych mieszkaniach” – powiedział burmistrz.

Lokalne władze przyznały mieszkania w pierwszej kolejności rodzinom z dziećmi w wieku do 15 lat, które nie miały tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Wśród kryteriów znalazło się także minimum dochodowe – 3 tys. zł brutto na rodzinę w przypadku mieszkania 55 mkw oraz 2 tys. zł brutto dla chętnych na lokal 35 metrów kwadratowych.

Burmistrz Jarocina poinformował, że do kryteriów zaliczane są także m.in. 500 plus oraz alimenty.

Inwestycja Mieszkanie plus jest realizowana w trzech lokalizacjach – w Siedleminie oraz w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce. W mieście zostaną wybudowane 142 mieszkania. Łącznie JTBS wybuduje 366 mieszkań, ponieważ we wrześniu tego roku – jak poinformował Adam Pawlicki – JTBS ruszy z budową kolejnych 108 mieszkań. Wnioski przyjmowane są do 15 września. Kolejne oddania zaplanowano na maj (120 lokali) i czerwiec (42 mieszkania).

Całkowity czynsz za mieszkanie na terenie Jarocina wyniesie 12 zł za mkw., a w Siedleminie będzie o złotówkę niższy i wyniesie 11 zł za mkw. Wybudowane mieszkania mają powierzchnie 35,6 oraz 55,1 metrów kwadratowych. Budową zajmuje się firma Family House z Poznania.

Mieszkania finansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości, w ramach programu Mieszkanie Plus. Obecnie spółka ta ma w budowie około 2 tys. mieszkań. Kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Białej Podlaskiej, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl