[TYLKO U NAS] J. Sasin: Chcemy intensyfikacji programu Mieszkanie plus

Mamy w Polsce wiele mieszkań, które są w bardzo złym stanie technicznym, niezapewniającym komfortu do życia polskim rodzinom. Program Mieszkanie plus ma spowodować, że na polskim rynku pojawi się bardzo wiele mieszkań; chcemy tutaj intensyfikacji, stąd zmiany organizacyjne – zaznaczył Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, podczas piątkowego „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że przejmie nadzór nad działaniami w mieszkalnictwie, w ramach którego realizowany jest sztandarowy program rządu Mieszkanie plus. Jacek Sasin podkreślił, że w związku z tym trzeba stworzyć nowe mechanizmy. Polityk dodał, że realizacja mieszkaniowej inicjatywy wymaga działań na wielu obszarach, więc potrzebna jest koordynacja wszystkich resortów przez jedną osobę.

– Musimy stworzyć mechanizm, który daje panu premierowi możliwość „ponad głową”, a także odpowiedzialnego ministra bezpośrednio koordynującego te działania. Cały dział budownictwa (budownictwo, architektura, zagospodarowanie przestrzenne, rewitalizacja) zostanie przekazany w poniedziałek do kompetencji Ministerstwa Rozwoju (…). MR jest tym ministerstwem, które ma dbać o przyspieszone procesy inwestycyjne, przekazanie budownictwa skróci drogę. Do tej pory ministerstwo infrastruktury musiało pozyskiwać zewnętrznie pewne rozwiązania i środki – wskazał gość Radia Maryja.

Jacek Sasin podkreślił, że budownictwo jest dla rządu niezwykle ważne.

– Mamy w Polsce wiele mieszkań, które są w bardzo złym stanie technicznym, niezapewniającym komfortu do życia polskim rodzinom. Przełomowy program Mieszkanie plus, ma spowodować, że mieszkań na polskim rynku pojawi się bardzo wiele. Chcemy tutaj intensyfikacji, stąd zmiany organizacyjne – tłumaczył przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W „Polskim punkcie widzenia” poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do realizacji tzw. ustawy antysmogowej.

– Mamy świadomość, że to, jakim powietrzem oddychamy, w dużej mierze wynika z tego, czym palimy w piecach. Jeśli jest to słabej jakości węgiel (…), to niedopuszczanie tego węgla do obrotu zagwarantuje, że jak nie będzie go na rynku – nie będzie również spalany. Zawsze jednak pozostaje kwestia kosztów. Paliwo słabej jakości jest po prostu tańsze od pełnowartościowego. Będziemy musieli znaleźć takie mechanizmy, które tym obywatelom, co w konsekwencji przepisów będą musieli więcej płacić za ogrzewanie – zrekompensować to – mówił polityk.

Warto zainwestować pieniądze w czyste powietrze, żeby nie wydawać ich później w likwidacji skutków – dodał Jacek Sasin.

– Często nie zdajemy sobie sprawy, jak to jest szkodliwe dla nas wszystkich. Ilość chorób, na które zapadamy z tego powodu, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, jest bardzo duża. To nas wszystkich wiele kosztuje – to są koszty służby zdrowia, leczenia, koszty ubytków czy możliwości ludzi, którzy już nie pracują, przechodzą na renty – akcentował przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl