Japonia: 36 śmiertelnych ofiar ziemnych lawin

Co najmniej 36 osób poniosło śmierć, a siedem uznaje się za zaginione w rezultacie zejścia w nocy z wtorku na środę lawin ziemnych na przedmieściach Hiroszimy, miasta na południowym zachodzie Japonii – poinformowała lokalna policja. Liczba ofiar może wzrosnąć.

Rządowa agencja zarządzania kryzysowego podała z kolei, że 15 osób zostało rannych, w tym dwie – ciężko. Poprzedni bilans mówił o co najmniej 27 ofiarach śmiertelnych i 10 zaginionych.

Lawiny zeszły ze zboczy wzgórz, które rozmiękły po długotrwałych i wyjątkowo ulewnych opadach deszczu, zaskakując ludzi w czasie snu.

Na zdjęciach pokazanych przez państwową telewizję NHK widać zniszczone lub uszkodzone domy otoczone przez zwały ziemi, kamieni i błota oraz mieszkańców usiłujących opanować sytuację. Do wielu domów ratownicy musieli dostać się przy pomocy śmigłowców i lin, aby udzielić pomocy i wyciągać ocalałych. Wśród uratowanych jest dwóch braci w wieku 11 i dwóch lat.

Premier Japonii Shinzo Abe, który przerwał urlop z powodu katastrofy, określił ostanie opady jako bezprecedensowe. Zapowiedział wsparcie ekip ratowniczych oddziałami wojska.

Władze Hiroszimy wydały pierwsze ostrzeżenie dla mieszkańców dopiero godzinę po zejściu pierwszej lawiny błotnej. „Popełniliśmy błąd w analizie sytuacji. Nie wydaliśmy ostrzeżenia przed katastrofą” – przyznał przedstawiciel magistratu.

Jednocześnie mieszkańców przetrzega się przed dalszymi opadami, które mogą spowodować kolejne lawiny.

Lawiny ziemne są w górzystej i gęsto zaludnionej Japonii stałym zagrożeniem. Wiele domów budowanych jest na zboczach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, co znacznie zwiększa niebezpieczeństwo mimo prac mających na celu umocnienie terenu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl