J. Szmit: budowa Centralnego Portu Lotniczego może kosztować do 30 mld zł

Od 20 do 30 miliardów zł może kosztować budowa Centralnego Portu Lotniczego – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Na posiedzeniu sejmowej komisji polityk mówił o rządowym planie budowy dużego lotniska, który w ubiegłym tygodniu został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Wiceszef resortu infrastruktury podkreślił, że wpływ na koszty będzie mieć m.in. lokalizacja, skomunikowanie oraz szereg innych czynników.

Dodał, że jest to wieloletnie przedsięwzięcie. W jego ocenie nowe lotnisko może stać jednym z wiodących portów Europie.

To, że decyzja dotycząca Centralnego Portu Lotniczego jest bliska ostatecznego podjęcia, wynika z ekspertyz, wskazówek, wcześniejszych opracowań analiz, jak również z decyzji, którą musiał podjąć w tym kierunku rząd, bo to rząd musi odpowiedzieć na to, w jaki sposób chce zapewnić funkcjonowanie polskiego lotnictwa. Jednym z argumentów, który przeważy na budowie Centralnego Portu Lotniczego, jest fakt, że kluczowy w zapewnieniu komunikacji lotniczej dla Polski, port Chopina w Warszawie, jest bliski wyczerpania swojej przepustowości. Zatem argumenty są za i przeciw, ale ktoś musiał tę sprawę rozstrzygnąć – i rząd podjął taką decyzję – tłumaczy Jerzy Szmit.

Dane wskazują, że w 2015 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, a w ubiegłym roku już około 34 milionów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego do 2030 roku liczba ta wzrośnie do około 60 milionów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl