PAP/Andrzej Grygiel

J. Szarek: Mam nadzieję, że gra o niemieckich obozach koncentracyjnych nie powstanie

Wcielanie się w członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego to zupełne odczłowieczenie. Mam nadzieję, że ta gra nie powstanie – powiedział PAP o ukraińskiej grze „The cost of freedom” prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Ukraińska firma zamierza wypuścić na rynek grę „The cost of freedom” odnoszącą się do tego, co się działo w niemieckich obozach koncentracyjnych. Informację o tym, podała we wtorek „Rzeczpospolita”.

„Istotą tej gry jest to, że młodzi ludzie, uczestnicy gry, mają wcielać się w członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego” – wyjaśnił Jarosław Szarek.

Jego zdaniem, „to jest zupełne odczłowieczenie, przekroczenie wszelkich granic, nie tylko prawnych, ale przede wszystkim moralnych”.

„Mam nadzieję, że ta gra nie powstanie” – powiedział PAP Jarosław Szarek.

„IPN złożył zawiadomienie do prokuratury, a prokuratura podjęła czynności” – dodał prezes IPN.

„Rzeczpospolita” poinformowała, że chodzi o „znieważenie Narodu Polskiego i propagowanie faszystowskiego ustroju państwa w związku z pojawieniem się w internecie materiałów promujących grę komputerową, której akcja ma się rozgrywać na terenie obozu koncentracyjnego”.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Łukasz Łapczyński, rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej, powiedział, że „śledztwo jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego”.

„Grę na rynek zamierza wypuścić ukraińska firma Aliens Games zajmująca się produkcją gier komputerowych. Akcja dzieje się w niemieckim obozie KL Auschwitz-Birkenau” – podał dziennik.

„W omawianym przypadku sytuacja zaszła o wiele za daleko. Istotą gry ma być bowiem możliwość wcielenie się nie tylko w więźnia obozu koncentracyjnego, podejmującego m.in próbę ucieczki, ale także esesmana z załogi obozu ścigającego oraz mordującego więźniów, podejmującego decyzje, którą grupę więźniów skierować do pracy, a którą do komory gazowej” – opisała „Rzeczpospolita”.

„Skargę i zawiadomienie do prokuratury złożył dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o umieszczenie w internecie materiałów multimedialnych promujących grę komputerową <<The cost of freedom – a game about polish death camps>>” – czytamy dalej.

PAP/RIRM

drukuj