Płonący znicz. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Wrocław: Rozpoczęła się akcja oznaczania nagrobków weteranów misji pokojowych ONZ

We wtorek we Wrocławiu rozpoczęła się akcja oznaczania grobów weteranów z misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszy emblematem uhonorowany został nagrobek płk. dr. inż. Jerzego Derenia.

Uroczystość odsłonięcia emblematu na nagrobku płk. Jerzy Derenia odbyła się we wtorek na wrocławskim cmentarzu Klecina.

Sekretarz wrocławskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Jerzy Lesicki powiedział w rozmowie z PAP, że inicjatywa wrocławskiego koła oznaczania emblematami nagrobków poległych na misjach pokojowych, a pochodzących z Wrocławia i z jego okolic zrodziła się przed trzema laty.

Dodał, że do tej pory emblematem oznaczono sześć nagrobków, a jednym z pierwszych uhonorowanych został st. chorąży Ryszard Zalewski, który zginął w Namibii.

„W tym roku w ramach akcji Szacunek i Wsparcie dla Weteranów dołączyło do naszej akcji miasto. Opracowaliśmy więc nowy projekt emblematu nagrobnego, na którym widnieje gołąbek pokoju, symbol Organizacji Narodów Zjednoczonych i herb Wrocławia” – mówił Jerzy Lisicki

Podkreślił, że uhonorowany we wtorek płk. Jerzy Dereń był uczestnikiem licznych misji pokojowych i stabilizacyjnych.

„Płk. Jerzy Dereń prawo do niebieskiego beretu miał szczególne, bo służył jako rozjemca i ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych na kilku misjach – w Zachodniej Saharze, gdzie nadzorował przestrzeganie zawieszenia broni, w Chorwacji, w czasie krwawych operacji wojennych w latach 1994-1995, w Bośni i Hercegowinie, a także w Iraku i w Afganistanie w misjach stabilizacyjnych” – mówił sekretarz wrocławskiego koła.

Za wybitne osiągnięcia w służbie wojskowej płk. Jerzy Dereń wyróżniony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2006 roku wpisany do Honorowej Księgi Ministra Obrony Narodowej. Zmarł w 2016 roku.

We wtorkowej uroczystości na wrocławskim cmentarzu Klecina wziął udział nowo wybrany prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rodzina pułkownika, członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ i delegacja żołnierzy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, w którym płk. Jerzy Dereń przed laty był szefem sztabu.

PAP/RIRM

 

drukuj