J. Sasin: od początku rządów PiS deficyt budżetowy z roku na rok coraz mniejszy

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości deficyt budżetowy jest z roku na rok coraz mniejszy; nasi poprzednicy zostawili nam „grubo” ponad 60 mld zł deficytu, a w 2019 r. będzie on rekordowo niski – nie przekroczy 28,5 mld zł – mówił w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

W przyjętym we wtorek przez Radę Ministrów wstępnym projekcie budżetu na 2019 rok założono wzrost PKB o 3,8 proc., inflację na poziomie 2,3 proc., deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB.

Sasin został zapytany w Polskim Radiu, „co takiego się dzieje”, że rozwój polskiej gospodarki może trochę zwolnić, ponieważ założenia wzrostu PKB o 3,8 proc. są dość „wstrzemięźliwe”.

„Trudno mówić o jakimś szczególnym wyhamowaniu czy spowolnieniu. Gospodarka ma swoje fazy, ma swoje rytmy. Nie jest tak, że ten okres zwiększonego wzrostu trwa w nieskończoność, więc pewnie można się spodziewać jakiegoś lekkiego wyhamowania, ale nie mówimy w żadnym wypadku o jakimś kryzysie, który ma dotknąć polską gospodarkę” – odparł Jacek Sasin.

Jak mówił, na „fazy gospodarki” składa się „wiele czynników”, z których większość nie jest uzależniona od Polski.

„To są pewne światowe tendencje dotyczące sytuacji na rynkach finansowych, dotyczące chociażby ceny produktów energetycznych. To jest zestaw zdarzeń, który leży poza Polską” – zaznaczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Podkreślił jednocześnie, że rząd zawsze stara się „ostrożnie planować” wzrost gospodarczy.

„Nawet w tej chwili mamy prognozy, również te formułowane przez Komisję Europejską, które wskazują, że ten wzrost w roku przyszłym może być na poziomie 4,5 proc.” – dodał.

Polityk zwrócił również uwagę, że od początku rządów PiS deficyt budżetowy jest z roku na rok coraz mniejszy.

„Startowaliśmy od tego poziomu, który zostawili nam nasi poprzednicy, czyli grubo ponad 60 mld zł deficytu. Każdego roku obniżamy tę prognozę – w roku przyszłym ma to być 28,5 mld. To jest rzeczywiście rekordowo niski deficyt” – ocenił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl