PAP/Radek Pietruszka

J. Ozdoba złożył zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia policjantów przez M. Lempart

Jedna z liderek Strajku Kobiet Marta Lempart znieważyła funkcjonariuszy publicznych poprzez oplucie oraz używanie wobec nich słów wulgarnych podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w zawiadomieniu skierowanym do prokuratury.

W zawiadomieniu, które wiceminister opublikował na Twitterze, czytamy, że „28 listopada 2020 r. w Warszawie, w okolicach Pl. Konstytucji około godz. 16.30 p. Marta Lempart znieważyła funkcjonariuszy publicznych poprzez oplucie oraz używanie wobec nich słów wulgarnych podczas i w związku z pełnieniem przez policjantów obowiązków służbowych”.

W poniedziałek Ozdoba poinformował PAP, że zawiadomienie zostało już przesłane do prokuratury.

„Zachowanie p. Marty Lempart polegało na kierowaniu wobec funkcjonariuszy słów wulgarnych powszechnie uważanych za obraźliwe. Ponadto Marta Lempart mogła dopuścić się bezpośredniego narażenia utraty zdrowia bądź życia funkcjonariuszy, albowiem w dobie epidemii opluła policjantów” – napisał wiceminister w zawiadomieniu. Według Ozdoby czyn ten wypełnia znamiona określone w art. 226 Kodeksu karnego.

Jacek Ozdoba dołączył nagranie wideo ilustrujące zachowanie Lempart.

„Imię, nazwisko i numer służbowy. Taka z was k… policja. Tfu. Prawa nie stosujecie, w ogóle. Ostatnia stąd wyjdę. Będziecie tu stali do jutra, jak chcecie. Wyp…” – mówi na nagraniu Lempart, która cały czas ma założoną na usta i na nos maseczkę.

W sobotę z okazji 102. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w całej Polsce odbyły się manifestacje Strajku Kobiet. Największa demonstracja pod hasłem „Warszawa Niepodległa – W imię matki, córki, siostry” odbyła się w stolicy.

PAP

drukuj