pixabay.com

Plan dla Pracy i Rozwoju

Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił Plan dla Pracy i Rozwoju. To strategia, która z jednej strony ma pomóc przedsiębiorcom przejść przez epidemię, a  z drugiej – przewiduje rozwiązania na przyszłość. Obejmuje środki na transformację i restrukturyzację firm.

Plan dla Pracy i Rozwoju obejmuje dotychczasowe działania resortu rozwoju, pracy i technologii. Wicepremier Jarosław Gowin, który ogłosił strategię, przypomniał, że na tarczę branżową oraz kontynuację tarczy finansowej rząd przeznacza 40 mld zł. Pomoc dla firm obejmuje m.in. zwolnienie z ZUS-u oraz dopłaty do 2 tys. zł do każdego etatu i umowy-zlecenie. Według zapowiedzi rządu, będą też nowe instrumenty.

– Wprowadzimy dofinansowanie w wysokości do 70 proc. kosztów stałych dla tych branż, które dotknięte są ponownym obostrzeniem – poinformował Jarosław Gowin.

Umorzone mają zostać subwencje, jakie przedsiębiorcy otrzymali wiosną z Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR udzieli firmom wieloletnich kredytów inwestycyjnych. Plan dla Pracy i Rozwoju ma też zawierać narzędzia wspierające rozwój już po epidemii. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc w transformacji.

– Program pierwszy: biznes. Nisko oprocentowane pożyczki i dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej. Inny program: nowy start –  warsztaty i szkolenia umożliwiające ponowne rozpoczęcie działalności gospodarczej – wskazał wicepremier.

Pomoc w restrukturyzacji firm ma oferować Agencja Rozwoju Przemysłu. W ramach obszaru „impuls dla rozwoju” powstanie z kolei specjalny zespół, który ma usuwać bariery prawne i administracyjne dla przedsiębiorców.

– Nie tylko zamierzamy nadal pomagać tu i teraz, ale w ramach tego planu kładziemy fundamenty na przyszłość – podkreślił minister rozwoju, pracy i polityki społecznej.

Impulsem rozwojowym – według wicepremiera Jarosława Gowina – ma być m.in. nowe prawo zamówień publicznych, pakiet na rzecz mieszkalnictwa i Krajowy Plan Odbudowy.

TV Trwam News

drukuj