J. Kaczyński: Powstaje wielki, biało-czerwony ruch

Odradza się tradycja i powstaje wielki, biało-czerwony ruch – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Po południu w Sali Kolumnowej Sejmu rozpoczęła się konferencja z okazji Dnia Flagi.

Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Polacy oczekują dziś od państwa bezpieczeństwa, równości i sprawiedliwości powiązanej z solidarnością. Wskazywał, że ofensywa pedagogiki wstydu, ofensywa wszystkiego, co godziło w wartości narodowe, dziś przegrywa.

Możemy mówić dziś o pewnego rodzaju odrodzeniu – podkreślał Jarosław Kaczyński.

– Dobro jest znów oddzielane od zła. To wszystko, co uczyniono dla pomieszania dobrego i złego, cofa się. Takie wydarzenia, jak ostatnie obchody szóstej rocznicy Smoleńska, czy pogrzeb pułkownika Szendzielarza „Łupaszki”, to są przykłady. Ale takich przykładów jest tysiące, wiele tysięcy. Możemy mówić o pewnego rodzaju odrodzeniu. Możemy mówić o tym, że powstaje wielki, biało-czerwony ruch. On jest w Polsce potrzebny – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński zaznaczył też, że elita państwa w swoich działaniach powinna kierować się wartościami wyższymi, a nie własnym interesem. Powiedział też, że należy podjąć prace nad zmianą konstytucji.

Za rok minie 20 lat, od uchwalenia konstytucji 1997 r., obecnie jest dobry moment na podjęcie prac w sprawie jej zmiany – podkreślił w Dniu Flagi prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Sejmie. Nie wykluczył referendum w tej sprawie. Stwierdził, że zmiana konstytucji jest potrzebna, żeby „tak naprawdę doprowadzić do tego, by Polska stała się krajem bezpieczeństwa, wolności, sprawiedliwości i równości”.

Prezes PiS przypomniał, że Konstytucja 3 Maja przewidywała swoją weryfikację co 20 lat. „W przyszłym roku będzie 20 lat od uchwalenia konstytucji 1997 roku. Czy to nie dobry moment do podjęcia pracy nad nową ustawą zasadniczą? Sądzę, że to dobry moment” – podkreślił.

„Wiem, że w tej kadencji pewnie się konstytucyjnej większości nie uzyska, ale jest kadencja następna. Mamy wiele atutów, mamy bardzo wiele społeczeństwu do zaproponowania. Możemy naprawdę odnieść wielkie zwycięstwo. I sądzę, że będziemy mogli także znaleźć sojuszników” – mówił prezes PiS.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w poniedziałek prace nad: reformą sądów, umocnieniem służb specjalnych oraz modernizacją służb mundurowych, w tym policji. Jak podkreślił, nie może być tak, aby sądy kłaniały się gangsterom i aferzystom.

„Musimy wrócić i wracamy do modernizacji służb mundurowych w tym policji. Zreformowaliśmy prokuraturę, nie będzie już nieformalnych immunitetów, jeśli chodzi o jej działalność. Przygotowujemy się do reformy sądów, nie może być tak, by sądy kłaniały się, tak się zdarza gangsterom, czy aferzystom (…) a jednocześnie człowiek, który nie spłacił raty za telewizor, a jest mieszkańcem domu opieki społecznej, lądował w więzieniu” – powiedział Kaczyński.

Polska powinna być wyspą wolności nawet wtedy, jeśli wszędzie indziej ona będzie ograniczona. Byliśmy kiedyś wyspą tolerancji w Europie, a teraz powinniśmy być wyspą wolności i nie musimy się tego wstydzić – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Mówiąc o wolności, równości, sprawiedliwości i solidarności Jarosław Kaczyński podkreślił, że hasła te są odwrotnością ciągle niewyeliminowanej w Polsce zasady „kto silniejszy ten lepszy”. Jak podkreślił, należy to zmienić.

„Zapytajmy, jak jest z polską wolnością. Oczywiście mamy prawo do wypowiadania się (…), mamy prasę bez cenzury, możemy zakładać partie, środki masowego przekazu, możemy demonstrować. Ta wolność jest dzisiaj w Polsce niczym nie naruszana. Ona bywała naruszana, ale za poprzednich rządów, niekiedy w sposób bardzo drastyczny” – mówił prezes PiS.

Zaznaczył, że w Polsce jest „cały archipelag takich małych królestw czy księstw, małych dyktatur w gminach, w zakładach pracy, na uczelniach”, gdzie ludzie boją się krytykować władzę i mieć inne poglądy.

„Na to nie możemy się zgodzić. Musimy zlikwidować ten archipelag” – oświadczył Jarosław Kaczyński.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj