J. Kaczyński o zbrodni na Wołyniu: „To było ludobójstwo”

Operacja OUN-UPA przeciwko ludności na Wołyniu była ludobójstwem, nie możemy o tym zapominać – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej oddał hołd ofiarom tej zbrodni pod pomnikiem rzezi wołyńskiej w Warszawie.

Dziś mijają dokładnie 73 lata od tzw. krwawej niedzieli, czyli kulminacji zbrodni popełnionych na Polakach.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że są to wydarzenia bez precedensu, jeśli chodzi o skalę i okrucieństwo.

– Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął w tej sprawie uchwałę. Na najbliższym posiedzeniu taką uchwałę podejmie także Sejm. W żadnym wypadku i nigdy nie możemy o tym zapominać. Nigdy nie może być tak, że tego rodzaju zbrodnia popełniona na Polakach, ale i każda zbrodnia była pomijana, relatywizowana, określona jako coś mniej istotnego niż to, co wyraża słowo ludobójstwo. To było ludobójstwo – jeszcze raz chcę to mocno podkreślić – mówił Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński powiedział też o znaczeniu tych Ukraińców, którzy w tamtym czasie stanęli w obronie Polaków.

W okresie od lutego 1943 r. do początku 1944 r. na terenie Kresów Wschodnich nacjonalistyczne oddziały banderowców ukraińskich wraz ze wsparciem ludności ukraińskiej wymordowały nawet do 200 tys. Polaków. Do dziś niewygodna prawda historyczna nie została należycie wyjaśniona i upamiętniona.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl