Lublin: obelisk wołyński z napisem „ludobójstwo”

Po długiej batalii na skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie stanie obelisk z napisem informującym o ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej. O sprawie napisał Nasz Dziennik.

W styczniu podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Pamięci Walk i Męczeństwa wojewoda lubelski z PO wykreślił z projektu napis „ludobójstwo”. Jednak Kresowianie domagali się ponownego umieszczenia go na monumencie.

Choć nowy wojewoda zaproponował napis, który zawierał słowo „ludobójstwo”, to wiele wątpliwości budziła data ludobójstwa. Jak wskazują Kresowianie, wojewoda chciał skrócić czas tragicznego mordu.

Według Kresowian tragedia przypada na rok 1929-1945. Z kolei zdaniem wojewody jest to data od 1943-1945. Ostatecznie w głosowaniu członkowie Wojewódzkiej Komisji Pamięci Walk i Męczeństwa poparli wersję Kresowian.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl