J. Czaputowicz: „pełne zrozumienie” między USA i Polską co do znaczenia zachowania pamięci o Holokauście

Stany Zjednoczone i Polska przywiązują szczególne znaczenie do zachowania pamięci o Holokauście; tutaj zrozumienie jest pełne – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po poniedziałkowej rozmowie w Skopje ze specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu.

Czaputowicz i Thomas Yazdgerdi spotkali się w Skopje przy okazji udziału w uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę wywiezienia ponad 7 tys. macedońskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.

Pytany na konferencji prasowej o przebieg rozmowy szef polskiej dyplomacji podkreślił, że „zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska, to są dwa czołowe kraje, które przywiązują szczególne znaczenie do zachowania pamięci o Holokauście”.

„Tutaj zrozumienie jest pełne” – dodał.

Jak zaznaczył minister, Yazdgerdi powiedział, że cieszy się z rozmów toczących się między Polską a Izraelem oraz „z pracy grupy roboczej pod przewodnictwem pana ministra Bartosza Cichockiego”.

„Pytał też, czy jest coś nowego w sprawie decyzji TK odnośnie interpretacji zmian w ustawie o IPN-ie. Poinformowałem o stanie spraw” – relacjonował Czaputowicz.

Dodał, że Polskę i USA łączą „dobre stosunki wzajemne”.

„Będziemy razem pracować w kierunku (…) zachowania pamięci o ofiarach Holokaustu” – oświadczył.

PAP/RIRM

drukuj