J. Czaputowicz: Nie zgadzamy się na usunięcie pomników z Cmentarza Orląt Lwowskich

Sprawa posągów lwów na Cmentarzu Orląt ma szerszy kontekst. Decyzje mogą być podejmowane nie w samym Lwowie, ale także w stolicy Ukrainy – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na podtrzymanie dialogu w tej sprawie.

Rada Obwodowa we Lwowie zażądała w ubiegłym tygodniu usunięcia posągów dwóch lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. W ocenie Rady są one „symbolem polskiej okupacji Lwowa”. Co więcej, stwierdzono, że zostały one postawione nielegalnie.

– Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem. Jest to stanowisko władz lokalnych. Przedstawiciel MSZ polskiej ambasady w Kijowie rozmawia z wiceministrem spraw zagranicznych. Przedstawił nasze stanowisko. Zobaczymy, jakie będą reakcje Ukrainy. Myślę, że to ma szerszy kontekst, więc decyzje mogą być podejmowane nie w samym Lwowie, ale także w stolicy Ukrainy – Kijowie. Mam nadzieję na podtrzymanie dialogu, wsłuchanie się, rozmowy między naszymi państwami. Niedobrze byłoby, gdyby emocje dominowały stosunki z naszym wschodnim sąsiadem. One powinny być dobre i na to liczymy – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku. Obecnie posągi są zasłonięte płytami. Rada zaapelowała o przeprowadzenie śledztwa w sprawie ustawienia lwów oraz usunięcia ich z Cmentarza Łyczakowskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl