PAP/Marcin Bielecki

J. Brudziński: W sprawie Ukrainy będzie jeden wspólny głos nie tylko Unii Europejskiej, ale też NATO

Mam nadzieję, że w sprawie Ukrainy będzie jeden wspólny głos, nie tylko Unii Europejskiej, ale też NATO – powiedział dziś Joachim Brudziński, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk pytany w RMF FM, czy cała Unia Europejska poprze Ukrainę w razie ataku rosyjskiego wyraził nadzieję, że tak będzie.

„Optymistyczny głos płynie po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Breście, w ramach formuły Rady Unii Europejskiej” – zaznaczył europoseł.

Jak jednocześnie dodał, są inne niepokojące sygnały.

Według Joachima Brudzińskiego, jednym z najbardziej niepokojących sygnałów jest wizyta ministra spraw zagranicznych Niemiec w Moskwie i decyzja o braku zgody na przelot nad terytorium Niemiec samolotów brytyjskich z pomocą wojskową dla Ukrainy.

„Jednak w tym wypadku – i mam nadzieję, że nie przemawia przeze mnie chciejstwo – tak, będzie jeden głos nie tylko Unii Europejskiej, ale również NATO” – powiedział europoseł PiS.

„W tej sprawie, jeśli pozwolimy Putinowi na postawienie tego kolejnego kroku w kierunku Kijowa, trzeba wrócić do słynnego wystąpienia śp. Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi – <<dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, a później być może nasz kraj>>, więc musimy mieć to w pamięci” – podkreślił polityk.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Szefowie dyplomacji krajów UE oświadczyli na nieformalnym spotkaniu 14 stycznia w Breście, na zachodzie Francji, że „sankcje wobec Rosji są na stole”, aby nie dopuścić do ataku na Ukrainę.

W poniedziałek portal UK Defence Journal podał, że dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 z defensywnym sprzętem wojskowym dla Ukrainy musiały lecieć dłuższą drogą, omijając Niemcy, bo kraj ten nie wyraził zgody, by broń była przewożona przez niemiecką przestrzeń powietrzną.

We wtorek w Moskwie odbyło się spotkanie szefów rosyjskiego i niemieckiego MSZ. „Konstruktywne rozmowy”, które trwały dłużej niż planowano, dotyczyły szeregu bieżących kwestii, takich jak m.in. energia odnawialna i gazociąg Nord Stream 2, kryzys na Ukrainie i działania NATO, stabilizacja sytuacji w Kazachstanie, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – informuje „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl