J. Brudziński: W 2018 r. do OSP popłynie z budżetu 137 mln zł

W roku 2018 do Ochotniczych Straży Pożarnych popłynie z budżetu ponad 137 mln; to o około 13 mln więcej niż w roku ubiegłym – poinformował w piątek szef MSWiA Joachim Brudziński podczas uroczystości wręczenia najwyższych odznaczeń strażackich jednostkom OSP na Zamku Królewskim w Warszawie.

Minister wziął udział w uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Dnia strażaka, podczas której 52 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które obchodzą 100 lat istnienia w niepodległej Polsce, zostały uhonorowane Złotym Znakiem Związku OSP RP. Złoty Znak jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Prezydium Zarządu Głównego OSP.

„Dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych i administracji, dla premiera Mateusza Morawieckiego bardzo ważne jest też to, aby ten strumień pieniędzy do służb trafiał również do Ochotniczych Straży Pożarnych. Dlatego z olbrzymią satysfakcją chcę państwa poinformować, że w roku 2018 do OSP z funduszy budżetowych popłynie ponad 137 mln – to jest o przeszło 13 mln więcej niż w roku ubiegłym” – podkreślił szef MSWiA.

Joachim Brudziński zaznaczył, że od 2015 r. wzrost nakładów z funduszy publicznych na OSP wynosi ponad 30 proc.

„Po raz pierwszy OSP są też beneficjentami programu modernizacji służb mundurowych” – poinformował.

„Wasza krew i wasz pot, wasza praca ma taką samą wartość jak funkcjonariuszy Państwowej Strazy Pożarnej” – zapewnił minister.

Szef MSWiA podziękował strażakom za poświęcenie i zaangażowanie.

„Chylę czoła nie tylko przed waszymi świętymi sztandarami, ale przede wszystkim przed waszą pracą” – powiedział. Dodał, że politycy mogą się uczyć od strażaków ochotników, „na czym polega służba, na czym polega bezinteresowna współpraca”.

Prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak, nawiązując do ponad 100-letniej tradycji pożarnictwa ochotniczego, podkreślił, że jest ona zobowiązaniem na przyszłość.

„Trzeba patrzeć z nadzieją, że to, co nam pozostawili poprzednicy, zostanie rozwinięte dla dobra naszej ojczyzny” – powiedział.

Waldemar Pawlak przypomniał, że na ziemiach polskich pod zaborami działało 2700 ochotniczych straży pożarnych.

„Straże tworzyły wspólnotę, która dawała oparcie nie tylko przed żywiołami, ale i nadzieję na niepodległą Polskę” – wskazał.

Kiedy na Zamku odbywały się oficjalne uroczystości, na placu Zamkowym trwał strażacki festyn. Ochotnicy z różnych regionów Polski prezentowali zabytkowy sprzęt pożarniczy, swoimi umiejętnościami popisywały się psy ratownicze, rodzice i dzieci mogli spróbować swoich sił w trafianiu do celu strumieniem wody ze strażackiego węża.

W całej Polsce jest 16 200 ochotniczych jednostek strażackich, w których służbę pełni około 700 tys. ochotników (300 jednostek OSP może się poszczycić ponad 100-letnia tradycją). Około 4,5 tys. jednostek ochotniczych działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl