fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Szef MSWiA złożył wieniec na grobie Władysława Stasiaka na Powązkach

Dzisiaj rano, w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach złożył wieniec na grobie Władysława Stasiaka, ministra spraw wewnętrznych.

Joachim Brudziński oddał też hołd pochowanym na Powązkach funkcjonariuszom BOR, którzy zginęli w katastrofie – mjr. Dariuszowi Michałowskiemu, kpt. Pawłowi Janeczkowi, por. Piotrowi Noskowi i ppor. Jackowi Surówce.

W Warszawie dziś odbędą się uroczyste obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Uroczystości rozpoczną się rano od Mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 odbędzie się Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim, w którym udział weźmie szef rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także lider PiS. Politycy złożą też wiązanki przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010, które znajdują się na placu Piłsudskiego.

Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w Sejmie. Rano marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie prezydiów obu izb złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie.

Rano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem uroczystości organizuje stołeczny ratusz; wezmą w nich udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz samorządowych. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. O godz. 8.41 odegrany zostanie utwór „Cisza”.

Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Po Mszy świętej spod Bazyliki przejdzie przed Pałac Prezydencki Marsz Pamięci; tam są planowane wystąpienia prezydenta Dudy i Jarosława Kaczyńskiego.

Przedstawiciele PiS, PO, SLD, PSL odwiedzą groby zmarłych w katastrofie polityków swoich ugrupowań. W katastrofie 10 kwietnia 2010 roku zginęło 18 parlamentarzystów.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

PAP/RIRM

drukuj