fot. PAP/EPA

Dziewiąta rocznica katastrofy smoleńskiej

9 lat temu Polską wstrząsnęła tragiczna wiadomość o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych pasażerów lotu Tu-154M do Smoleńska. Chcieli uczcić pamięć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, jednak sami zginęli w drodze na uroczystości.

Była godz. 8.41, kiedy samolot z elitą polskiego państwa na pokładzie rozbił się pod Smoleńskiem.

– 10 kwietnia zadzwonił Jarosław Kaczyński informując mnie o tym, że wszyscy zginęli – wspomina Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w PRL.

Na pokładzie był prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, dowódcy Wojska Polskiego oraz prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Nie brakowało też wielkich postaci z polskiej historii – to m.in. Anna Walentynowicz. Decyzją Sejmu, rok 2019 to rok pamięci o legendarnej działaczce „Solidarności”.

– Od Anny Walentynowicz wszystko się zaczęło. Tzn. strajk, który rozpoczął się 14 sierpnia 1980 r. był strajkiem przede wszystkim w jej obronie, o nią – wskazał historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.

Historyk przypomniał, że Anna Walentynowicz potrafiła zjednoczyć stoczniowców w Trójmieście. To jej wystąpienie doprowadziło do symbolicznego odspawania bram między Stocznią Remontową a Stocznią Lenina.

– Typowy polski pracownik, ale z tą siłą, z tą determinacją, wolą do działania i do naprawy złej rzeczywistości, i odnosi na tym polu sukces – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Po latach nazywana jest „Anną Solidarność”. Podobnie jak 95 innych osób leciała do Katynia, by oddać hołd pomordowanym oficerom.

Dziś mija 9 lat od tragedii, która wstrząsnęła Polską. Uroczystości państwowe rozpocznie Msza św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się Apel Pamięci. Na miejscu będą premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński, którzy złożą wieńce przed pomnikami: prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii z 2010 roku.

Prezydent Andrzej Duda będzie przebywał w Krakowie. W krypcie na Wawelu będzie modlił się przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Wieczorem głowa państwa weźmie udział we Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Po Eucharystii wyruszy marsz w stronę Pałacu Prezydenckiego. Planowane są wystąpienia prezydenta i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl