Izrael: Likud premiera Netanjahu wygrał wybory parlamentarn

Konserwatywny blok Likud premiera Benjamina Netanjahu wygrał wtorkowe przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu, zdobywając 30 mandatów w 120-osobowym Knesecie – podały w środę izraelskie media po przeliczeniu przez komisję wyborczą 99 proc. głosów. 

Kierowany przez Isaaka Herzoga centrolewicowy Blok Syjonistyczny uzyskał 24 mandaty, a pozycja trzeciej siły politycznej w parlamencie przypadła sojuszowi partii arabskich – 14 mandatów.

Wynik wyborczy Likudu jest lepszy niż oczekiwano, dając 65-letniemu Netanjahu poważne szanse na czwartą kadencję w charakterze szefa rządu. Jak pisze agencja AP, wydaje się możliwa koalicja Likudu z sojuszniczymi ugrupowaniami prawicowymi i religijnymi.

Zarówno Netanjahu, jak i Herzog odrzucają na razie możliwość utworzenia „wielkiej koalicji” swych ugrupowań, czego zwolennikiem jest prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

Jestem przekonany, że tylko rząd jedności może zapobiec szybkiemu rozpadowi izraelskiej demokracji i nowym wyborom – powiedział szef państwa dziennikowi „Haarec”, komentując wyniki głosowania.

Netanjahu zaprosił w środę możliwych partnerów koalicyjnych na rozmowy w sprawie formowania rządu, zapowiadając, że chce zakończyć ten proces w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Czwartą najsilniejszą frakcję utworzy w Knesecie centrowe ugrupowanie Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jaira Lapida, mające 11 deputowanych. O jedno miejsce mniej zdobyła domagająca się większego egalitaryzmu społecznego partia My Wszyscy (Kulanu). Ponadto 8 miejsc w parlamencie obsadzi religijna syjonistyczna partia Żydowski Dom (Ha-Bajit Ha-Jehudi).

Associated Press przewiduje, że prawdopodobna czwarta kadencja Netanjahu na czele gabinetu, w tym trzecia z rzędu, zapowiada problemy dla znajdującego się w impasie bliskowschodniego procesu pokojowego i może przyczynić się do dalszego zaostrzenia relacji między Izraelem a USA.

AP przypomina, że w ostatniej fazie kampanii Netanjahu „głosił twarde poglądy, które poróżnią go ze społecznością międzynarodową”; mówił m.in., że dopóki będzie premierem, nie będzie państwa palestyńskiego. Wygłosił też przemówienie w zdominowanym przez Republikanów Kongresie, bez zaproszenia Białego Domu, w którym skrytykował negocjowane przez USA porozumienie atomowe z Iranem.

Frekwencja we wtorkowych wyborach w Izraelu wyniosła 71,8 proc. i była najwyższa od 1999 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl