PAP/EPA

Dr Jan Wiśniewski: Nowy premier Izraela, Naftali Benet, może chcieć polepszyć relacje z Polską

Dr Jan Wiśniewski, politolog, nie wyklucza, że nowy premier Izraela, Naftali Benet, może chcieć polepszyć relacje z Polską. Jednym z powodów może być m.in. obecnym kryzys wizerunkowy, z jakim zmaga się Izrael.

Dr Jan Wiśniewski przypomniał, że Naftali Benet, będąc jeszcze ministrem w rządzie Benjamina Netanjahu, otwarcie krytykował polską ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. W ocenie politologa może to być przeszkodą w przyszłych relacjach polsko-izraelskich.

Mimo sporów historycznych – zdaniem politologa – jest szansa, że Naftali Benet będzie chciał poprawić stosunki z naszym krajem. Wyjaśnił, że polityk będzie szukał nowych sojuszników po krytyce, jaka spadła na Izrael po ostatnich starciach z Palestyńczykami.

– Działania, które podjął Benjamin Netanjahu jako premier, nie uzyskały akceptacji ze strony społeczności międzynarodowej. Neftali Benet musi teraz zmienić politykę, relację. Być może – mimo przykrych wcześniej doświadczeń – jest to szansa na nowe otwarcie w relacja polsko-izraelskich. Politycy mogą usiąść i wyjaśnić sobie pewne kwestie. Neftali Benet jest człowiekiem, który na pewno nie będzie posądzany w Izraelu o to, że idzie na układy odnośnie polityki historycznej, Holokaustu – powiedział dr Jan Wiśniewski.

Dr Jan Wiśniewski zwrócił uwagę, że nowy izraelski rząd współtworzy 8 partii o różnych poglądach. W koalicji rządowej znaleźli się bowiem m.in. konserwatyści, liberałowie, a także przedstawiciele mniejszości arabskiej.

Naftali Benet jest 13. premierem w historii Izraela. Zastąpił on na tym stanowisku Benjamina Netanjahu, który nieprzerwalnie rządził krajem od 2009 r. Naftali Benet to były komandos, milioner, a obecnie szef nacjonalistycznej partii.

RIRM

drukuj