By DaniKauf - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64126

Izba Gmin zagłosuje dziś nad umową dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Brytyjska Izba Gmin zagłosuje dziś nad umową dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wynegocjowanego przez rząd Borisa Johnsona.

Posłowie zbiorą się w tej sprawie na specjalnym posiedzeniu. Porozumienie w sprawie brexitu UE osiągnęła w czwartek. Jeśli posłowie je poprą, po ratyfikacji umowy Wielka Brytania będzie mogła wyjść ze Wspólnoty 31 października.

Wczoraj szefowie państw i rządów Unii Europejskiej wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia koniecznych kroków dla zapewnienia, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada. Liderzy podkreślali jednak, że żałują, iż Wielka Brytania wychodzi z UE.

Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu unijnego szczytu wyraził nadzieję, że Brytyjska Izba Gmin przegłosuje umowę w sprawie brexitu.

Trzymamy kciuki za to by Izba Gmin przegłosowała tę kompromisową wersję, którą udało się wypracować w ramach zespołu Michela Barniera. My zawsze wskazywaliśmy na to, że warto za kompromisem się opowiedzieć, warto trochę ustąpić, żeby znaleźć przestrzeń do porozumienia się i wczorajszy dzień pokazał, że było to możliwe, że nasza droga była właściwa. Takie porozumienie zostało zawarte z Wielką Brytanią, ale ono musi zostać przegłosowane przez Izbę Gmin, żeby do końca przełamać ten kryzys ratyfikacyjny, w którym tkwimy. Ja jestem dobrej myśli, ale zobaczymy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Brytyjska opozycja zapowiedziała, że podczas dzisiejszego głosowania opowie się przeciw porozumieniu wynegocjowanemu przez rząd Borisa Johnsona. Równocześnie w Londynie ma się odbyć demonstracja przeciwników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

RIRM

drukuj