IV Toruński Marsz Rotmistrza Pileckiego

W Toruniu odbędzie się IV Toruński Marsz Rotmistrza Pileckiego. Marsz poświęcony będzie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – żołnierza Armii Krajowej, uznawanego za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Marsz Rotmistrza Pileckiego to inicjatywa mająca na celu upamiętnienie postaci dla nas bardzo ważnej – podkreślił Karol Maria Wojtasik, jeden z organizatorów marszu.

– W świecie, w którym odwaga stała się archaizmem a jej imitacje rodzą cwaniaków albo bezpardonowych pozorantów, chcemy na nowo nauczyć się odwagi, czyli umiejętności stanięcia w obronie wartości, nawet kosztem własnego imienia, interesu lub powodzenia – to bycie mocnym, silniejszym nawet od siebie samego – akcentował Karol Maria Wojtasik.

Marsz rozpocznie się o godzinie 12:00 Mszą św. w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Następnie przejdzie na planty przy Muzeum Etnograficznym, gdzie o godzinie 14:00 zostanie odsłonięty pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym. O 17:00 w Ratuszu Staromiejskim rozpocznie się żywa lekcja historii. W spotkaniu wezmą udział Zofia Pilecka-Optułowicz, Marek Franczak, Tadeusz Płużański i Jerzy Zelnik.

Podobne uroczystości odbędą się również w niedzielę w Warszawie. O godz. 13:00 z Alei Wojska Polskiego na Żoliborzu wyruszy marsz, który następnie przejdzie Plac Zamkowy. Maszerujący będą zatrzymywać się po drodze przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie oraz Pomniku Powstańców Warszawskich.

RIRM

drukuj