fot. PAP/EPA

Islandia: erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes

Na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii doszło w środę po południu do erupcji wulkanu – poinformował islandzki Instytut Meteorologii. Szczelina ma około 2,5 km długości i powiększa się, a lawa tryska na wysokość 50 metrów.

Jest to już piąty wybuch wulkanu w tym rejonie w ciągu ostatniego pół roku. Nową erupcję poprzedziło niewielkie trzęsienie ziemi; nie ma doniesień o ofiarach.

Departament Ochrony Ludności oraz Czerwony Krzyż zarządziły i przeprowadziły ewakuację 700 osób z pobliskiego kąpieliska termalnego Błękitna, pracowników elektrociepłowni oraz już nielicznych mieszkańców opuszczonej osady portowej Grindavik. Miejscowość jest chroniona przez usypane wały.

Rzecznik spółki Isavia, zarządcy lotniska w Kefjaviku pod Reykjavikiem, Gudjon Helgason, poinformował, że „nie przewiduje się, aby erupcja miała wpływ na ruch lotniczy”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl