fot. PAP/Marcin Bielecki

Polski kontyngent rusza z misją do Islandii

W Łasku (woj. łódzkie) odbędzie się w środę pożegnanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia, którzy przez najbliższe tygodnie będą pełnić służbę w tym kraju.

Uroczystość będzie miała miejsce w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, która wystawia Polski Kontyngent Wojskowy. Kontyngent może liczyć do 140 żołnierzy i pracowników wojska, w jego skład wejdą cztery samoloty F-16.

Wojskowy nadzór nad przestrzenią powietrzną Republiki Islandii – misja Air Surveillance and Interception Capability to meet Iceland’s Peacetime Preparedness Needs (ASIC IPPN) – odbywa się na podstawie koncepcji Komitetu Wojskowego NATO, dotyczącej Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO (NATO Integrated Air and Missile Defence System – NATINAMDS) – zaznaczył w zapowiedzi oficer prasowy 32BLT kpt. Michał Kolad. Misja wynika z zobowiązań sojuszniczych i z faktu, że państwo Islandia, która nie ma własnego lotnictwa bojowego, nie może samodzielnie nadzorować przestrzeni powietrznej nad własnym terytorium.

Rotacyjne dyżury państw członkowskich NATO w ramach ASIC IPPN są pełnione od 2008 roku. Sojusznicze siły stacjonują w bazie lotniczej Islandzkiej Straży Przybrzeżnej na lotnisku w Keflaviku i składają się z 4-8 samolotów pełniących 3-, 4-tygodniowe rotacje. W odróżnieniu od misji Baltic Air Policing – pełnionej nad nieposiadającymi lotnictwa bojowego krajami bałtyckimi – myśliwce NATO realizują zadania na Islandii jedynie rotacyjnie ok. trzech razy w roku, bez utrzymywania ciągłości pobytu kontyngentów. Misje tego typu wykonywali m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie.

Polska dołączyła do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii. Do zadań polskiego lotnictwa będzie należało m.in. udzielanie pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochronę ludności i wojsk przed atakami z powietrza.

Oprócz lotów patrolowych załogi odbywają także loty treningowe, aby utrzymać ciągłość szkolenia. Pierwsza zmiana PKW Islandia, trwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku. Dowódca kontyngentu jest ppłk Michał Kras.

Udział polskich załóg w sojuszniczej misji w Islandii był po raz pierwszy przewidywany na rok 2010, władze Polski zrezygnowały z tego planu ze względu na światowy kryzys finansowy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl