fot. PAP/Paweł Jaskółka

Duszpasterze Lednicy 2000 w Radiu Maryja: Wszystko, czego doświadczy młodzież – będzie dotykać słowa „dom”

Lednica powstała, żeby młodzież miała gdzie wrócić – młodzież, która ma swój rodzinny dom, żeby mogła przyjechać i podzielić się tym, jak im się wiedzie w życiu i tym, co dobre w ich domu, ale jednocześnie ta młodzież, która jest gdzieś pogubiona w życiu – wskazali s. Łucja Rado OP i o. Tomasz Nowak OP, duszpasterze Spotkania Młodych Lednica 2000, w czasie audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

1 czerwca na lednickich polach zgromadzą się młodzi ludzie. Spotkania odbywają się od 1997 roku. Ich twórcą był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin, o. Jan Góra. [czytaj więcej] 

– Lednica kojarzy mi się z polem pełnych młodych ludzi. Nie da się zapomnieć, że przede wszystkim robimy to dla nich, żeby oni się tutaj dobrze czuli, żeby byli bezpieczni, żeby wszystko – co dla nich przygotowaliśmy – wypaliło, żeby się z tego cieszyli i wyjechali stąd z jak najbardziej napełnionym sercem i radością – zaznaczyła s. Łucja Rado.

Tegoroczne już 28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się pod hasłem „Wracaj do domu!”. Jak wskazała s. Łucja Rado, hasło jest wielowymiarowe i różnie się kojarzy.

– Niektórzy dom kojarzą z czymś bardzo pozytywnym, przyjemnym, ale niektórzy z czymś bardziej trudnym. Dom kojarzy się także z Kościołem, do którego wszyscy należymy. Wszystko, czego doświadczy młodzież (…), będzie dotykać właśnie słowa „dom”. Dlatego zaprosiliśmy na konferencję Marcina i Monikę Gomułków, którzy będą mówić o relacji małżeńskiej, rodzinnej. Będzie Grzegorz Czerwicki z o. Tomaszem Nowakiem i z raperem Anatom, którzy będą mówić o miłosiernym ojcu i marnotrawnym synu. Będzie też twórca Festiwalu Życia ks. Tomasz Maniura z Moniką Hoffman. Będą mówić o przyjaźni. Tak naprawdę są to tematy, które dotykają każdego człowieka i młodych ludzi. To są relacje, którymi żyją na co dzień, czyli miłość, przyjaźń, relacje z rodzicami, między sobą, w szkole i relacje z panem Bogiem. Dotkniemy wszystkiego, co właśnie jest pod tytułem „dom” – wskazała.

Jak dodał o. Tomasz Nowak, inicjator Lednicy 2000 o. Jan Góra powtarzał za św. Janem Pawłem II, że duszpasterstwo młodzieży powinno polegać na tym, żeby dać im jakby drugi dom.

– Lednica powstała, żeby młodzież miała gdzie wrócić – młodzież, która ma swój rodzinny dom, żeby mogła przyjechać i podzielić się tym, jak im się wiedzie w życiu i tym, co dobre w ich domu, ale jednocześnie ta młodzież, która jest gdzieś pogubiona w życiu – powiedział o. Tomasz Nowak.

Symbolem tegorocznego spotkania Lednica 2000 jest domek w kształcie puzzla. Jak wskazał lednicki duszpasterz, z jednej strony jest róża wiatrów, czyli kompas z napisem „Wracaj do domu!”, a z drugiej Ryba Lednicka i Krzyż Lednicki z cytatami z Pisma Świętego.

 
W czasie spotkania odbędą się również wielowymiarowe warsztaty m.in. z rękodzieła, medytacyjne, ewangelizacyjne, liturgiczne czy dbania o ciało. [więcej] 

– Gdyby ktoś rozpoznawał powołanie, czy w ogóle zastanawiał się nad tematem powołania, nie tylko chodzi o zakon czy kapłaństwo, ale także małżeństwo, czy zadawał sobie różne pytania, to będą dyżurowali księża, siostry, a nawet biskup – podkreśliła s. Łucja Rado.

Całość rozmowy w audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl