ciechocinek.naszemiasto.pl

Ciechocinek: 6. Kujawsko-Dobrzyński Dzień Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej

Dziś do Ciechocinka przybyli myśliwi, leśnicy i rolnicy z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Inicjatorem 6. Kujawsko-Dobrzyńskiego Dnia Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej był Polski Związek Łowiecki. Patronat nad wydarzeniem objęła Telewizja Trwam i Radio Maryja.

„Rolnictwo, leśnictwo i łowiectwo to ogromna sztuka umiejętnego pobierania darów przyrody dla potrzeb człowieka, bez naruszania źródeł ich pochodzenia.” – to motto przewodnie dzisiejszego spotkania.

– Organizacja imprezy nie dla myśliwych, ale dla społeczeństwa, podczas której staramy się przekazać prawdę, rzetelną prawdę o łowiectwie, leśnictwie, a nie tą, z którą możemy się zapoznać w internecie – powiedział Grzegorz Wiśniewski, Łowczy Okręgowy PZŁ we Włocławku.

Rolnictwo, łowiectwo i myślistwo muszą ze sobą współpracować – podkreślił przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Terenów Wiejskich przy Prezydencie, Jan Krzysztof Ardanowski.

– Potrzebna jest absolutnie współpraca i zrozumienie, twarde rozmowy. Jeden drugiego musi rozumieć. Na tym polega solidarność. „Jeden drugiego brzemiona noście” – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.  

Rolnicy, myśliwi i leśnicy swoje spotkanie rozpoczęli od uroczystej Eucharystii, powierzając swoją pracę Bogu.

– W tym nakazie biblijnym, który Pan Bóg skierował do człowieka, aby czynił sobie ziemię poddaną, zawarty jest przede wszystkim ten nakaz, aby człowiek potrafił korzystać z tego, co Bóg mu daje, aby o to dbał i starał się zachować równowagę w całym stworzonym świecie – podkreślił ks. bp Krzysztof Wętkowski.

Na tym właśnie polega misja myśliwych. Jej wykonanie utrudniają „ekolodzy”, którzy z pogardą odnoszą się do prawa do życia człowieka, stawiając wyżej istnienie zwierząt – mówił w czasie homilii ks. bp Krzysztof Wętkowski. Po zakończonej Eucharystii myśliwi ruszyli ulicami Ciechocinka w uroczystej paradzie.

Kolejnym punktem programu był Piknik Ekologiczny, który odbył się w ciechocińskim Parku Zdrojowym. Uroczystość uświetnili muzycy z orkiestry reprezentacyjnej Polskich Kół Łowieckich.

Do Ciechocinka – oprócz myśliwych – przybyli także lokalni producenci ekologicznej żywności. Przygotowywali oni głównie potrawy z dziczyzny, której spożywanie, jak zapewniali, korzystanie wpływa na nasze zdrowie.

Łowiectwo to nieodłączny element polskiej kultury. Obecnie wokół pracy myśliwych powstało wiele mitów. Takie wydarzenia, jak 6. Kujawsko-Dobrzyński Dzień Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej mają pokazać, że głównym celem ich działań jest ochrona dobrostanu zwierząt i zachowanie równowagi w przyrodzie.

TV Trwam News

drukuj