fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Irlandia: Zakończył się Światowy Kongres Rodzin

Dobiegł końca Światowy Kongres Rodzin w Dublinie. Do Irlandii przybywają kolejne osoby, które chcą spotkać się w sobotę z Ojcem św. Franciszkiem. Wydarzenie wpisuje się w IX Światowe Spotkanie Rodzin. Przyświeca mu hasło „Ewangelia rodziny: radość dla świata”.

Sprawa więzi międzypokoleniowych, odpowiedzialne ojcostwo czy  przygotowanie do małżeństwa w parafiach oraz zwalczanie handlu ludźmi – to najważniejsze tematy Światowego Kongresu Rodzin.

– Wiele rodzin łączy pobyt na tym spotkaniu ze spotkaniem z Ojcem Świętym, który tutaj jutro przybędzie, którego wszyscy tutaj oczekują. Ten dzień minął pod hasłem rodzina i nadzieja. To zagadnienie było omawiane z różnych perspektyw. Przypomnę kilka tematów dzisiejszych konferencji: „Jak chronić dzieci i najbardziej wrażliwych dorosłych”, „Relacje i wychowanie seksualne w świetle Amoris Laetitia”, „jak świętować dzień Pański w rodzinie”, czy „jak stawić czoła przemocy domowej”. To tylko kilka z poruszanych dziś tematów. W części popołudniowej zabrał głos nuncjusz apostolski w Syrii ks. kard. Mario Zenari. Mówił też o rodzinie, która jest czynnikiem budującym pokój w świecie pełnym niepokoju. Były też świadectwa rodzin przybyłych na to spotkanie z różnych niespokojnych rejonów świata. I Msza św., której dzisiaj przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Kevin Farrell, prefekt kongregacji do spraw świeckich, rodziny i życia z Watykanu – mówił nasz korespondent z Irlandii o. Witold Hetnar CSsR.

Ojciec św. spotka się w sobotę z władzami Irlandii. Następnie uda się na stadion w Dublinie, gdzie weźmie udział w Święcie Rodzin. Na program spotkania złożą się chwile modlitwy, tańce i świadectwa. W niedzielę Papież odwiedzi sanktuarium maryjne. Spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Po południu będzie sprawował Mszę św.

Pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin odbyło się z inicjatywy Papieża Jana Pawła II w 1994 r.

RIRM

drukuj