fot. flickr.com

O. W. Hetnar CSsR: Pomoc rodzinie poprzez towarzyszenie, rozeznawanie i integrację

„Podczas Światowego Kongresu Rodzin w Dublinie mowa była m.in. o tym, jak Kościół może pomóc rodzinie, małżeństwu w odkrywaniu nadziei. Tutaj przedstawiono trzy kroki – towarzyszyć, rozeznawać i integrować, szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych rodziny” – powiedział w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja o. Witold Hetnar CSsR.

Dobiegł końca Światowy Kongres Rodzin w Dublinie. Jak wyjaśnił uczestniczący w spotkaniu o. Witold Hetnar CSsR, piątkowe spotkania minęły „pod tematem <<Rodzina a nadzieja>>”. Temat ten był poruszany na wielu panelach. Z różnych stron jest mowa o rodzinie jako o „czynniku nadziei dla świata”.

W jednym spotkaniu była mowa o tym, jak Kościół może pomóc rodzinie, małżeństwu w odkrywaniu nadziei. Tutaj przedstawiono trzy kroki – towarzyszyć, rozeznawać i integrować, szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych rodziny. (…) Poruszono również temat potrzeby formacji kapłanów do jeszcze uważniejszego słuchania, towarzyszenia i bycia z rodzinami, żeby szczególnie młode rodziny i narzeczeni nie byli samotni – powiedział o. Witold Hetnar CSsR.

W Dublinie przebywa też o. Marek Raczkiewicz CSsR, który również wziął udział w interesującej dyskusji panelowej, „podczas której poruszono nośny temat, zwłaszcza w Irlandii – kwestia molestowania seksualnego nieletnich”.

Wśród uczestników dyskusji panelowej była Marii Collins, która należała do Papieskiej Rady ds. Ochrony Nieletnich. W bardzo konkretnych słowach zwróciła uwagę na ten wielki problem, ale również – podobnie jak inni uczestnicy dyskusji panelowej – apelowała, aby zrobić wszystko, by wykorzenić zło, jakie jest we wspólnotach kościelnych. Przypomniano też, że nie jest to jedynie kwestia Kościoła, ponieważ przypadki molestowania seksualnego dokonują się w różnych grupach społecznych. Cyfry, jakie podano, np. w Stanach Zjednoczonych, rzeczywiście są zaskakujące. Stąd też apele wszystkich uczestników dyskusji, aby mieć oczy otwarte i zrobić wszystko, by bronić dzieci, ponieważ bez względu na język i kulturę, życie każdego dziecka jest bezcenne i trzeba zrobić wszystko, aby przed tego rodzaju postępowaniem te dzieci chronić – zaznaczył duchowny.

W sobotę do Irlandii przybędzie Ojciec Święty Franciszek. Jak zauważył o. Witold Hetnar CSsR, „w mediach, czy na ulicach – gdzie rozmawiamy z ludźmi – dominuje narracja, że Papież przyjedzie, aby tłumaczyć się ze skandali seksualnych i będzie trudno się mu przebić z inną treścią”.

Wydaje się, że to, co powie Ojciec Święty, jest już wiadome – tak wynika z rozmów i gazet. Oczekujemy na to, co powie Papież. Mamy nadzieję, że będzie to święto rodziny, żeby pokazać piękno życia rodzinnego, bo taki przecież jest cel wizyty. (…) Jutro i pojutrze będziemy to wszystko na żywo transmitować z Dublina na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Serdecznie zapraszamy – mówił redemptorysta.

Cała rozmowa dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj