Iran: Władze udaremniły „największy spisek terrorystyczny” w kraju

Irańskie władze udaremniły kilka zamachów bombowych w Teheranie i w innych miastach w kraju – podał w poniedziałek resort ds. bezpieczeństwa wewnętrznego. Podkreślono, że chodzi o „największy spisek terrorystyczny” bojowników sunnickich w szyickim Iranie.

W ramach przestępczego spisku antyislamskich grup terrorystycznych takfiri (pogardliwe określenie muzułmanina, który oskarża swych współwyznawców o apostazję – przyp. PAP) w najbliższych dniach planowano serię zamachów bombowych w kilku miejscach na terenie kraju (…) Terroryści zostali aresztowani, skonfiskowano kilka bomb i dużą ilość ładunków wybuchowych – poinformowało ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych w oświadczeniu, cytowanym przez państwową agencję prasową IRNA.

Jak podała irańska telewizja państwowa, podejrzani są obecnie przesłuchiwani. Nie sprecyzowano, ile osób aresztowano ani nie podano ich tożsamości.

Termin takfiri używany jest przez irańskie władze w odniesieniu do ekstremistycznych sunnickich bojowników Al-Kaidy, Frontu al-Nusra – ramienia Al-Kaidy w Syrii, a także dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) czy radykalnego ugrupowania Dżaisz al-Adl (Armia Sprawiedliwości), które dokonywało zamachów w prowincji (ostanie) Sistan i Beludżystan na południowym wschodzie Iranu.

Iran pomaga zarówno syryjskim, jak i irackim władzom w zwalczaniu IS. Władze w Teheranie ostrzegały przed atakami dżihadystów z IS.

W maju minister bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych Mahmud Alawi poinformował, że 20 „ugrupowań terrorystycznych”, które planowały zdetonować bomby w kraju, zostało zlikwidowanych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl