Iran i Irak zapowiadają wspólne ćwiczenia w pobliżu ich granicy

Wojska Iranu oraz rządowe siły irackie przeprowadzą wspólne ćwiczenia w pobliżu granicy między obu państwami – podała w sobotę państwowa telewizja irańska. Ma to wesprzeć integralność terytorialną Iraku po kurdyjskim referendum niepodległościowym.

Cytowany przez telewizję wojskowy rzecznik powiedział, że decyzję o przeprowadzeniu w ciągu kilku najbliższych dni ćwiczeń podjęto na spotkaniu najwyższych irańskich dowódców wojskowych, którzy także „uzgodnili przedsięwzięcia w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa na granicy oraz przyjęcia sił irackich mających stacjonować na posterunkach granicznych”.

„Spotkanie to było zgodne z deklarowaną przez Iran polityką poszanowania integralności i utrzymania integralności terytorialnej Iraku oraz z prośbą rządu Iraku, by Iran współpracował w ustanowieniu władztwa (irackiego) rządu centralnego nad terminalami na granicy Iranu i Iraku” – powiedział rzecznik.

Regionalny rząd Kurdystanu odmówił przekazania kontroli nad swymi przejściami granicznymi rządowi Iraku, czego zażądały po referendum Irak, Iran i Turcja.

Irackie ministerstwo obrony oświadczyło, iż planuje przejęcie kontroli nad granicą „w koordynacji” z Iranem i Turcją, ale nie wyjaśniło, czy wojska irackie mają dotrzeć do kontrolowanych przez władze kurdyjskie posterunków granicznych od strxony irańskiej i tureckiej.

W poniedziałkowym referendum w irackim Kurdystanie zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za jego niepodległością. W sąsiednich państwach wzbudziło to obawy, że zbrojny konflikt w regionie może zostać wznowiony.

Iran, który potraktował referendum jako nielegalne, zakazał w piątek irańskim firmom dowożenia produktów przerobu ropy naftowej do irackiego Kurdystanu oraz sprowadzania ich stamtąd.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl