By Nieznany - svg image based on press photographs (original 2007 upload apparently based on a picture of the "Official website of Islamic State of Iraq" which can not now be traced; press photographs showing this flag first appear in early 2006)., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2287451

Irak: Zginął jeden z liderów tzw. Państwa Islamskiego Abu Jaser al-Issawi

 

Irackie siły bezpieczeństwa zabiły Abu Jasera al-Issawiego, jednego z przywódców tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), który o sobie mówił, że jest liderem tej organizacji w Iraku i „zastępcą kalifa” – poinformował w czwartek premier Iraku Mustafa al-Kadhimi.

„Nasze bohaterskie siły zbrojne wyeliminowały przywódcę Państwa Islamskiego Abu Jasera Al-Issawiego w ramach operacji kierowanej przez wywiad” – napisał na Twitterze szef rządu.

W zeszłym tygodniu ISIS przyznało się do podwójnego zamachu samobójczego na zatłoczonym targu w Bagdadzie, w którym zginęły co najmniej 32 osoby. Był to pierwszy od trzech lat duży zamach terrorystyczny w Iraku. Władze irackie podejrzewały, że atak mógł być przejawem odradzania się ISIS po klęsce militarnej tej organizacji w 2017 roku.

Wieloletni przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi zginął w 2019 roku podczas ataku powietrznego sił USA w Syrii. Jego następcą został Abu Ibrahim al-Haszemi al-Kuraiszi.

 PAP

drukuj