fot. PAP/EPA

Irak zamknął do odwołania przejście graniczne z Jordanią

Irak zamknął do odwołania główne przejście graniczne z Jordanią, w Trebilu, aby pozbawić Państwo Islamskie (IS) dochodu z podatków, które pobiera od ciężarówek wjeżdżających na jego terytorium – podały władze irackie. Jordański rząd potwierdził informację.

Bojownicy IS kontrolują znaczne obszary prowincji Anbar pomiędzy Trebilem a stolicą Iraku, Bagdadem. Na początku tygodnia Irak rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę ofensywę militarną mającą na celu wyparcie sił Państwa Islamskiego z tej prowincji.

Rzecznik irackiego Dowództwa Wspólnych Operacji powiedział w czwartek agencji AP, że Państwo Islamskie nakładało podatki na towary, które przekraczały terytorium znajdujące się pod jego kontrolą. Dodał, że przejście graniczne w Trebilu będzie otwarte, gdy stan bezpieczeństwa w regionie się polepszy.

Zamknięcie przejścia granicznego to kolejny cios dla kruchej gospodarki Jordanii, która cierpi z powodu przejęcia przez IS od ubiegłego lata terytoriów w sąsiednim Iraku i Syrii. Na wiosnę Jordania zamknęła swe jedyne przejście handlowe z Syrią, Nasib, gdy islamiści przejęli nadgraniczny obszar od sił syryjskiego rządu.

Przed wybuchem wojny w Syrii przejście Nasib było ważnym szlakiem handlowym, którym transportowane były towary m.in. z Turcji do państw Zatoki Perskiej.

PAP/RIRM

drukuj