fot. wikipedia.org

Irak: Setki domniemanych bojowników ISIS poddały się władzom Kurdystanu

Kilkuset domniemanych bojowników tzw. Państwa Islamskiego poddało się w ostatnim tygodniu władzom irackiego Kurdystanu – pisze w poniedziałek Reuters. W zeszłym tygodniu iracka armia odbiła ostatni bastion dżihadystów w północnym Iraku, Hawidżę.

Chodzi o członków grupy mężczyzn, którzy uciekli w kierunku kurdyjskich terytoriów po przejęciu 5 października Hawidży przez wspierane przez USA siły irackie – poinformowało Reutera anonimowe źródło we władzach kurdyjskich.

Cytowany przez agencję ekspert z Bagdadu ds. IS, Hiszam al-Haszimi, ocenił, że doniesienia o dżihadystach, którzy uciekają z pola bitwy zamiast walczyć do końca jak w poprzednich przypadkach, świadczą, że morale dżihadystów słabnie. „Wydaje się, że nie wierzą już w sprawę”, za którą walczą – dodał al-Haszimi.

Według źródła agencji w służbach bezpieczeństwa w Irbilu, stolicy Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu, „w ciągu ostatniego tygodnia poddało się ok. tysiąca mężczyzn”.

„Jednak nie wszyscy są terrorystami” – podkreślono. Oddali się oni w ręce peszmergów (kurdyjskich sił zbrojnych) w leżącym na wschód od Hawidży Kirkuku.

Rozpoczętą 21 września i zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na Hawidżę przeprowadzała wspierana przez siły USA iracka armia, a także szkolone i zbrojone przez Iran szyickie milicje, znane jako Siły Mobilizacji Ludowej.

Bojownicy z ISIS wciąż kontrolują Al-Kaim, miasto na granicy Iraku i Syrii oraz jego okolice, a także tereny po syryjskiej stronie granicy, lecz tam ich sytuacja pogarsza się w obliczu działań wspieranych przez USA sił koalicji pod wodzą Kurdów oraz syryjskich sił rządowych i szyickich milicji wspieranych przez Iran i Rosję.

PAP/RIRM

drukuj