Francja przedłuży działania lotniskowca przeciwko IS

Francja zapowiedziała w środę przedłużenie do połowy grudnia misji bojowej jej lotniskowca atomowego Charles de Gaulle we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie uczestniczy w działaniach na rzecz wyparcia Państwa Islamskiego z Mosulu w północnym Iraku.

Decyzje taką podjęto w trakcie odbywającego się w poniedziałek w pałacu prezydenckim posiedzenia francuskiej rady obrony, na którym dokonano przeglądu „związanych z odbijaniem Mosulu kwestii wojskowych, humanitarnych, politycznych i dotyczących bezpieczeństwa” – głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

„Prezydent postanowił przedłużyć działalność zgrupowania lotniczo-morskiego wspierającego tę operację do połowy grudnia” – dodaje komunikat.

Charles de Gaulle i inne towarzyszące mu francuskie okręty wojenne miały opuścić sąsiadujący z wybrzeżem Syrii akwen w połowie października. Lotniskowiec udał się tam ze swej bazy w Tulonie pod koniec września mając na pokładzie 24 wielozadaniowe samoloty bojowe Rafale. Prowadzą one w Iraku zarówno uderzenia na cele naziemne, jak i loty rozpoznawcze.

Charles de Gaulle uczestniczy w operacjach zbrojnych przeciwko Państwu Islamskiemu na terenie Iraku i Syrii od lutego ubiegłego roku. Okręt pełnił tę misję najpierw w Zatoce Perskiej, a obecnie na Morzu Śródziemnym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl