Paryż – konferencja ws. Iraku

Kraje całego świata chcą przeciwdziałać aktom przemocy, jakich dopuszcza się Państwo Islamskie. Z inicjatywy prezydenta Francji Hollande’a, odbyło się w Paryżu specjalne spotkanie, którego celem było wypracowania wspólnej strategii przeciwko Państwu Islamskiemu.

Prezydent Francji Francois Hollande wezwał do globalnej odpowiedzi na działania dżihadystów z Państwa Islamskiego, wskazując, że ugrupowanie to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na całym świecie. „Jakie jest zagrożenie? Jest ono globalne, zatem odpowiedź musi być globalna” – powiedział Hollande otwierając w Paryżu międzynarodową konferencję.

Władze Francji zapowiedziały już, że samoloty wojskowe tego kraju w poniedziałek rozpoczną loty rozpoznawcze nad Irakiem.

Z tygodnia na tydzień dzihadyści rosną w siłę. Opanowują kolejne tereny w Iraku i Syrii. Są bardzo brutalni. Każdego, kto nie godzi się z ich ideologią, mordują. Ostrze nienawiści skierowane jest głównie do chrześcijan i jazydów. Brutalność  ma swój cel, którym jest stworzenie potężnego Państwa Islamskiego.

– Możemy przypuszczać, ze ich celem jest odtworzenie kalifatu, w takim kształcie jaki istniał on we wczesnym średniowieczu, kalifatu, który sięgałby od południowej Hiszpanii, przez Afrykę północną, bliski wschód, półwysep arabski, Iran, Afganistan, po zachodnią część Indii – mówił dr Jarosław Jarząbek z Zakładu Badań Wschodnich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wczoraj islamiści opublikowali kolejne nagranie na którym widać egzekucję brytyjskiego zakładnika. David Haines został uprowadzony w 2013 roku. Zabójstwo Brytyjczyka potępił prezydent USA oraz Unia Europejska. W środę prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapowiedział w orędziu, że USA poprowadzą „szeroką koalicję” do kampanii, której celem będzie wyeliminowanie bojowników Państwa Islamskiego.

Deklarację przyłączenie się do przyszłych nalotów prowadzonych przez USA na pozycje Państwa Islamskiego zadeklarowało kilka państw arabskich. Jak na razie nie podano o jakie państwa chodzi.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl