Irak. 8 ofiar śmiertelnych pierwszych od miesięcy zamachów w Faludży

Co najmniej osiem osób zginęło, a ok. 20 zostało rannych w dwóch zamachach na posterunki policji, do których doszło w poniedziałek w irackiej Faludży. To pierwsze w tym mieście ataki od czerwca, gdy siły rządowe wyparły stamtąd bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Według źródeł policyjnych celem ataków były posterunki w centrum miasta. Jednego z nich dokonano za pomocą samochodu pułapki, drugi przeprowadził zamachowiec samobójca, detonując przytwierdzone do pasa ładunki wybuchowe.

Jak podaje agencja EFE, wśród ofiar śmiertelnych było trzech policjantów.

Po zamachach władze wprowadziły w mieście godzinę policyjną. Na razie nie poinformowano, kto stał za atakami.

Leżącą ok. 50 km na zachód od Bagdadu Faludżę pod koniec czerwca odbiła z rąk dżihadystów iracka armia wspierana z powietrza przez antyislamistyczną koalicję dowodzoną przez USA i siły paramilitarne, głównie szyickie bojówki.

EFE zauważa, że choć trzy miesiące po oswobodzeniu miasta ludności zezwolono na powrót do Faludży, niektóre dzielnice wciąż nie zostały odbudowane i pozostają puste.

Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego co do wielkości miasta w tym kraju, o które obecnie toczy się walka między dżihadystami a irackimi siłami. ISIS kontroluje też znaczne obszary sąsiedniej Syrii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl