Dramatyczna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Wolność religijna na świecie wciąż jest łamana. Najgorsza sytuacja jest na Bliskim Wschodzie, gdzie widoczne są wpływy radyklanych islamistów. W ostatnim roku sytuacja pod tym względem jeszcze bardziej się pogorszyła. Tylko jedna czwarta krajów w pełni respektuje prawa człowieka. Niestety, w dalszym ciągu najczęściej ofiarą prześladowań padają chrześcijanie.

Chrześcijanie są religią najbardziej prześladowaną, o czym mówią statystki – 105 tys. chrześcijan rocznie oddaje swoje życie za wiarę, czyli średnio co 5 minut na świecie zabijany jest jeden człowiek tylko dlatego, że jest wyznawcą Chrystusa.

– Dzisiaj mówimy dużo o Syrii, o Iraku, ale zapomnieliśmy o Nigerii, Republice Środkowej Afryki i innych miejscach zapalnych. Dlatego od kilku lat w Polsce, przybliżając ten temat, pokazujemy naszym wiernym, że takie sytuacje istnieją. Stąd jest ta druga niedziela listopada, jako dzień solidarności z Kościołem Prześladowanym– powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Bliski Wschód to ziemia Objawienia Bożego, Biblii i narodu wybranego oraz ziemia Jezusa z Nazaretu, przepowiadania Ewangelii, gromadzenia Apostołów, powołania Piotra oraz ustanowienia Eucharystii. Przez wieki chrześcijanie stanowili tam ludność tubylczą – byli u siebie. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach widzimy, jak zmienia się demografia chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

– Bliski Wschód bez chrześcijan (lub z mniejszą ich ilością) nie będzie już tym samym Bliskim Wschodem. Chrześcijanie wnoszą tam niesamowicie ważny element – pokazują, że można żyć. Nie znajdziemy wioski, gdzie mieszkają sunnici i szyici, chociaż są wyznawcami islamu. Chrześcijanie mogą mieszkać z sunnitami, jazydami – nie ma problemu. Pokazują, pomimo tego, że się różnimy, że można żyć, można się akceptować. Wiele tych świadectw chrześcijan dzisiaj jest smutnych, bo to wszystko czynią ich sąsiedzi, którzy przez wiele lat żyli razem w pokoju – dodał ks. Waldemar Cisło.

Chrześcijanie stanowią największą grupę prześladowanych z powodów religijnych. Szacuje się, że około 100 mln chrześcijan doświadcza prześladowań ze względu na wiarę w Chrystusa. Należy pamiętać, że o prześladowaniach nie mówimy tylko wtedy, kiedy chrześcijanie są ranieni, torturowani czy zabijani z powodu swojej wiary, tak jak dzieje się to w wielu krajach. Prześladowanie ma miejsce także wtedy, gdy chrześcijanie z powodu swojej wiary tracą miejsca pracy lub środki na utrzymanie; kiedy dzieci z powodu swojej wiary (lub wiary rodziców) nie mogą dostać się do szkół lub mają ograniczone.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl