IPN wznowił pracę poszukiwawcze w byłym areszcie NKWD przy Strzeleckiej 8 w Warszawie

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji wznowiło w poniedziałek prace poszukiwawcze na terenie byłego aresztu NKWD i UB przy Strzeleckiej 8 w Warszawie. Specjaliści z IPN pracują w piwnicach, w których więziono Polaków w latach 1944-48 r.

„Od wczoraj pracujemy w piwnicach kamienicy na Strzeleckiej 8” – poinformowała PAP wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Anna Szeląg.

Anna Szeląg potwierdziła, że obecne prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN są kolejnym etapem poszukiwania szczątków ludzkich i prac archeologicznych na terenie byłego aresztu NKWD i UB – obecnie w piwnicach, które służyły za cele w latach 1944-48.

IPN poinformował też, że piwnice (dawne kazamaty) oraz część parteru budynku – łącznie ok. 5 tys. m kw. – przy ul. Strzeleckiej 8 na Pradze Północ zostały zakupione za kwotę ok. 2 mln zł. W przyszłym roku powstanie tam ośrodek edukacyjny, który będzie podlegał warszawskiemu oddziałowi IPN.

W piwnicach tych w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 w budynku mieściła się Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w okresie 1945-48 Areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl