fot. TT/ipn

IPN: władze Gdańska nie zgadzają się na wystawę o „Solidarności”

Władze Gdańska nie zgadzają się na prezentację wystawy „TU rodziła się Solidarność” na Placu Solidarności – poinformował gdański oddział IPN, podkreślając, że decyzja gdańskiego magistratu uniemożliwia realizację statutowych działań Instytutu Pamięci Narodowej.

O sprawie IPN poinformował w czwartek na swojej stronie internetowej, wskazując, że gdański oddział IPN zwrócił się do Biura Prezydenta ds. Kultury Miasta Gdańsk o zgodę na postawienie najnowszej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność” na Placu Solidarności w Gdańsku.

IPN podał przy tym odpowiedź, jaką otrzymał z Biura Prezydenta ds. Kultury w tej sprawie.

„Po przeanalizowaniu różnych czynników Biuro Prezydenta ds. Kultury opiniuje negatywnie zamiar ekspozycji wystawy planszowej w przestrzeni Placu Solidarności. Uważamy, że ta symboliczna przestrzeń stanowi zamkniętą całość z konkretnym przekazem dla odbiorców i nie powinno się tego zakłócać dodatkowymi elementami” – napisał cytowany przez IPN inspektor biura Marcin Stąporek.

„Prosimy też, by w przyszłości zrezygnowali Państwo z projektowania kolejnych wystaw w tym właśnie miejscu” – dodał pracownik biura prezydenta.

Instytut wyjaśnia, że planowana ekspozycja ma na celu ukazanie „ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.” i składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w całym kraju.

„Opisuje m.in. działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przedstawia genezę powstania ruchu <<Solidarności>>, wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim” – podkreślił IPN, przedstawiając przy tym pełną treść wystawy, która ma być zaprezentowana w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce.

Trasy wszystkich wystaw regionalnych pod hasłem „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność” zbiegną się 28 sierpnia na finałowym wernisażu w Warszawie.

IPN w Gdańsku dodał, że na terenie województwa pomorskiego pierwsza prezentacja wystawy odbyła się w Tczewie.

„Kolejne wernisaże będą miały miejsce 21 lipca w Lęborku oraz 14 sierpnia w Gdyni i Gdańsku. W żadnym z tych ośrodków (Tczew, Lębork, Gdynia) oraz w innych miastach w całej Polsce, nie napotkaliśmy jakichkolwiek przeszkód ze strony lokalnych władz” – podał gdański IPN, dodając, że obecnie prezentacja wystawy w Gdańsku stoi pod znakiem zapytania.

W podsumowaniu komunikatu gdański IPN podkreślił, że w przeszłości wielokrotnie udostępniał mieszkańcom Pomorza i turystom wystawy na Placu Solidarności.

„Tym bardziej, ze zdumieniem przyjęliśmy informację, że ekspozycje Instytutu stały się +dodatkowymi elementami zakłócającymi przestrzeń+. Niestety w ten sposób władze Gdańska uniemożliwiają realizację statutowych działań IPN” – ocenił gdański oddział IPN.

W tym roku minie 40 lat od powstania „Solidarności” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej, która mimo próby jej zdławienia w okresie stanu wojennego w grudniu 1981 r. prowadziła do przemian 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

PAP

drukuj