[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: W Polsce mamy ogromny kryzys narodu, który wynika z tego, że wybierając przyszłość odcinamy się od historii

Mamy do czynienia z jakimś ogromnym kryzysem narodu. Ten kryzys wynika bardzo czytelnie z tego, że część z nas, wybierając przyszłość, odcina się całkowicie od historii, od swoich korzeni, i gdzie wreszcie mamy problemy z pojmowaniem kultury, gdzie kultura staje się często wydarzeniem urągającym temu pierwotnemu rozumieniu kultury – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Już w piątek w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej zainaugurowana zostanie Szkoła Bractwa św. Jana Pawła II. Zeszłoroczna edycja rozpoczęła się od czytania testamentalnej książki Papieża Polaka „Pamięć i tożsamość”. Jak podkreślił gość Radia Maryja, książka ta podejmuje tematy z jednej strony na wskroś teologiczne, ale z drugiej też aktualne i egzystencjalne. W ubiegłym roku rozważane były wątki związane z Ojczyzną i patriotyzmem.

– W tym roku, idąc dalej tym ciągiem, będziemy pochylać się nad zagadnieniem teologii narodu, nad zagadnieniem historii i kultury, a więc kolejnym rozdziałem książki zatytułowanym „Myśląc Ojczyzna” – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Etyk zwrócił uwagę, że te tematy są niezwykle aktualne i nie sposób uniknąć skojarzenia z bieżącą sytuacją polityczną i kulturową w naszej Ojczyźnie.

Mamy do czynienia z jakimś ogromnym kryzysem narodu. Ten kryzys wynika bardzo czytelnie z tego, że część z nas wybierając przyszłość, odcina się całkowicie od historii, od swoich korzeni, i gdzie wreszcie mamy problemy z pojmowaniem kultury, gdzie kultura staje się często wydarzeniem urągającym temu pierwotnemu rozumieniu kultury – zaznaczył wykładowca akademicki.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „kultura to sposób bytowania człowieka na ziemi”.

– Dzisiaj mamy do czynienia z takimi „eventami kulturowymi”, które niejednokrotnie po prostu dokonują destrukcji człowieczeństwa. Przywrócenie tej triady niezwykle ważnych pojęć: naród, historia, kultura – to jest program najbliższych trzech dni, które podsuwa nam sam św. Jan  Paweł II – stwierdził etyk.

Rozmówca Radia Maryja powiedział, że nie ma lepszego miejsca na refleksję nad pamięcią i tożsamością jak Toruń, jak toruńskie sanktuarium.

Nie jesteśmy w stanie zrozumieć tych treści intelektualnych bez żywej obecności Jana Pawła II, a klimat sanktuarium toruńskiego jest klimatem wyjątkowym i powiedziałbym, że wręcz chciałoby się te wykłady przenieść do  Sanktuarium, będąc w otoczeniu bohaterów historii (…) O czym pisał Jan Paweł II, że „historia warstwą wydarzeń powleka zmagania sumień. W warstwie tej drgają zwycięstwa i upadki” – i gdy pytał – „Czy historia może popłynąć przeciw prądowi sumień?”. Szukając odpowiedzi na to pytanie warto zejść do Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, warto wejść do Parku Pamięci – podsumował kapłan.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl