IPN upamiętni 60. rocznicę śmierci generała „Nila”

Gdański odział IPN zaprasza na spotkanie upamiętniające 60. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, które swoim charakterem wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.  

Zebranie w Teatrze Miniatura w Gdańsku-Wrzeszczu (al. Grunwaldzka 16) rozpocznie się 22 lutego o godz. 17.30 prezentacją albumu IPN ”Śladami Zbrodni. Przewodnik po miejscach komunistycznych represji 1944-1956”, które poprowadzi Jacek Pawłowicz, wybitny historyk z edukacyjno-naukowego pionu warszawskiego IPN oraz aktor Krzysztof Bartoszewicz.

Następnie wszyscy zgromadzeni będą mieli możliwość uczestniczenia w prezentacji multimedialnej pt. „August Emil Fieldorf(1895-1953).<Frangas non flectes>”  przybliżającą postać generała. Znajdą się w niej rzadko publikowane materiały, zdjęcia oraz relacja jego żony nagrana w 1977 roku. Została ona przygotowana przez Annę Dymek, Karola Lisieckiego oraz Janusza Juracha- pracowników gdańskiego oddziału IPN.

Punktem kulminacyjnym całego spotkania będzie spektakl historyczno-wspomnieniowy „ Generał August Emil Fieldorf ”Nil”- historia bohatera”. Poprzedzi go poczęstunek dla wszystkich zebranych. Przewidziany jest również koncert wokalistów z grupy teatralnej „Eksperyment” gdzie po każdej wykonanej pieśni będzie można usłyszeć nagranie z wypowiedziami osób, które osobiście znały generała Fieldorfa min. córki, żony czy najbliższych współpracowników.

Jak mówi dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku ten spektakl będzie czymś w rodzaju kontynuacji innych inicjatyw realizowanych przez tą grupę artystyczną.

 – Kilka miesięcy temu, gdy upamiętniano zbrodnie z 1952 roku, czyli zamordowanie trzech dowódców marynarki wojennej ta grupa artystyczna przygotowała spektakl poświęcony komandorom. I teraz po niespełna trzech miesiącach artyści przedstawią kolejne swoje dzieło poświęcone gen. Fieldorfowi. Bardzo liczę na to, że to będzie dobitne wyrażenie i oddanie hołdu generałowi oraz upamiętnienie tej wielkiej postaci – powiedział dr hab. Mirosław Golon.

Na oprawę artystyczną spotkania składa się wiele osób takich jak Tomasz Pohl, który jest autorem tekstów piosenek. Z kolei nad aranżacją i kompozycją czuwa Cezary Paciorek a wizualizacja spektaklu przypadła Wojciechowi Ostrowskiemu.  Scenarzystą i reżyserem jest Wojciech Rybakowski.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl