fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

IPN upamiętni 50. rocznicę Grudnia’70

Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg inicjatyw, które upamiętnią zbliżającą się 50. rocznicę krwawych wydarzeń z grudnia 1970 r.

Wśród nich są: szczecińsko-gdańska wystawa pt. ,,Powstanie Grudniowe 1970 roku”, a także publikacje i materiały filmowe. Ponadto w Gdyni zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary wydarzeń sprzed pół wieku.

Dr Jarosław Szarek, prezes IPN, opowiedział o planowanych uroczystościach i przedsięwzięciach przygotowywanych z myślą o upamiętnieniu masakry sprzed 50 lat.

– Spisujemy czyny i rozmowy pół wieku później. Wiele naszych publikacji, wystaw, materiałów edukacyjnych, ale również koncert organizowany w Gdyni wspólnie z Radiem Gdańsk i tablica w Gdyni poświęcone gdyńskim ofiarom. Odnowione przez Instytut Pamięci Narodowej groby ofiar Grudnia’70, a także potężny mural na jednym z budynków Szczecina. Dziesiątki inicjatyw, które pół wieku po grudniu 1970 roku przypominają o dramatycznej karcie, z której dziesięć lat później zrodziła się „Solidarność” i tym samym nowa Polska – wskazał dr Jarosław Szarek.

17 grudnia minie 50 lat od dnia, gdy na Wybrzeżu wojsko i milicja użyły broni palnej wobec tysięcy robotników, którzy domagali się poprawy warunków życia w rządzonej przez Władysława Gomułkę i jego ekipę Polsce. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie tłumienia kilkudniowych protestów, podczas których zginęło kilkadziesiąt osób.

RIRM

drukuj