IPN udostępni ostatnią partię dokumentów z domu Kiszczaka

Instytut Pamięci Narodowej udostępni dziś ostatnią partię dokumentów zabezpieczonych w szafie gen. Czesława Kiszczaka. Wśród materiałów są pisma urzędowe kierowane do gen. Czesława Kiszczaka jako ministra spraw wewnętrznych, depesze z MSZ oraz różne odręczne notatki.

Znajduje się tam także ponad 1300 fotografii z obrad w Magdalence oraz Okrągłego Stołu. Dokumenty papierowe mają być dostępne w formie kopii elektronicznych w czytelni IPN w Warszawie.

Dr Zbigniew Girzyński, historyk, spodziewa się, że materiały – szczególnie fotograficzne – mogą zszokować opinię publiczną.

– Z całą pewnością te materiały będą szokujące, ponieważ ten materiał zdjęciowy – zwłaszcza z Magdalenki – dla przeciętnego Polaka, który sądzi, że w poważnej atmosferze przedstawiciele reżimu komunistycznego i opozycji antykomunistycznej rozmawiali o pokojowym przekazaniu władzy czy wprowadzeniu systemu demokratycznego w konfrontacji z tym, co tak naprawdę działo się w Magdalence, jest rzeczą szokującą – zaznacza historyk.

Przypomnijmy, wdowa po zmarłym gen. Czesławie Kiszczaku chciała odsprzedać prezesowi IPN-u akta tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”. W efekcie działań podjętych przez prokuraturę, akta udało się zabezpieczyć. Następnie zostały one udostępnione dziennikarzom.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl