IPN przedstawił publikację „Jeńcy 1920”
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował dziś publikację pod tytułem „Jeńcy 1920”. Instytut wydał ją w językach polskim i rosyjskim. Podczas konferencji prasowej prezes IPN, dr Jarosław Szarek, powiedział, że jest to historia przedsięwzięcia zbudowanego na kłamstwie, które miało zostać wykorzystane politycznie przez sowiecką Rosję, po tym, jak na jaw wyszła prawda o zbrodni katyńskiej.
Po ujawnieniu prawdy o zbrodni katyńskiej Moskowa próbowała umniejszyć skalę mordu historią o losie jeńców bolszewickich, którzy trafili do niewoli polskiej po wojnie z 1920 roku.
Taka narracja jednak się nie powiodła, gdyż badania i prace historyków wykazały, że jeńcy umierali, ale głównie z chorób, które wówczas dziesiątkowały także Polaków.
https://twitter.com/ipngovpl/status/1369976158419308544?s=20
Dr Jarosław Szarek wyjaśniał, że sprawa rzekomego złego traktowania jeńców bolszewickich pojawiła się dopiero 50 lat od dokonania zbrodni w Katyniu. Wcześniej Rosjanie nie podejmowali takich działań, gdyż żyli świadkowie. Prezes IPN wskazał w tym kontekście na analogię do tego, co dzieje się dziś wokół historii II wojny światowej.
– Dzisiaj w przestrzeni publicznej poza granicami Polski ukazuje się wiele fałszywych narracji o II wojnie światowej. Będzie ich jeszcze więcej, ponieważ nie żyją już świadkowie. To, co było nie do powiedzenia 30 lat temu, dzisiaj funkcjonuje swobodnie w obiegu publicznym. Jest jedna droga, żeby takie działania się nie powiodły – to rzetelne badania historyczne dotyczące II wojny światowej – wskazał dr Jarosław Szarek.
Dlatego IPN podejmuje takie badania z różnych okresów historii. Wydana i zaprezentowana w czwartek książka „Jeńcy 1920” składa się z trzech części. Opisują one tło historyczne, losy jeńców bolszewickich w Polsce oraz jeńców polskich w Związku Sowieckim. Autorami publikacji są profesorowie Zbigniew Karpus i Waldemar Rezmer oraz dr Maciej Korkuć.
RIRM