fot. twitter.com/PoszukiwaniaIPN

IPN ogłosi nazwiska ofiar terroru niemieckiego i komunistycznego

Już niebawem Instytut Pamięci Narodowej ogłosi nazwiska kolejnych odnalezionych ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru. Wśród nich nazwiska osób pochowanych na terenie Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi działania mające na celu przywrócenie pamięci o ofiarach II wojny światowej oraz o ofiarach reżimu komunistycznego. Wcześniej zrobiono wiele, by tę pamięć wymazać z kart historii. Pielęgnowanie i upowszechnianie tej pamięci, przywrócenie narodowi jego bohaterów, to dziś główne zadanie Instytutu.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji kontynuuje ekshumacje mające na celu odnalezienie ofiar, także ofiar komunistycznego terroru, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 1 grudnia, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Instytut Pamięci Narodowej ujawni 20 nazwisk zidentyfikowanych osób.

„Zidentyfikowano m.in. ofiary terroru komunistycznego zamordowane lub zmarłe na terenie więzień w Krakowie, Warszawie, Raciborzu i Szczecinie. Ogłoszone zostaną także nazwiska tych, których szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na Litwie i Ukrainie” – podał w oświadczeniu IPN.

W uroczystościach wezmą udział rodziny zidentyfikowanych osób, przedstawiciele władz państwowych, a także prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1727761595625820279

TV Trwam News

drukuj