IPN dokończy ekshumacje na Łączce

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, która ma umożliwić ekshumację i godny pochówek ofiar terroru komunistycznego z lat 19441956.

Pozwoliłoby to m.in. zakończyć ich poszukiwania w tzw. kwaterze „Ł” na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Wiceprezes fundacji Łączka Beata Sławińska zwraca uwagę, że na etapie legislacji odrzucono poprawki przygotowane przez fundację. W związku z tym nowela może nie spełnić oczekiwań.

– Naszym zdaniem dobrze, że jest ta nowelizacja. Chcielibyśmy jednak, aby prawo, które powstanie na podstawie tej ustawy nie było prawem ułomnym, tylko żeby był to dobrze przygotowany dokument, który rzeczywiście pomoże, a nie zaszkodzi w przyszłości. Mamy obawy iż ta ustawa wcale nie przyspieszy prac, a odsunie je w czasie – zaznacza Beata Sławińska.

Nowelizacja wprowadza prawne podstawy ekshumacji i przeniesienia grobu w inne miejsce, a także związaną z tym procedurę postępowania.

Dotychczas prawo nie umożliwiało przeniesienia grobów leżących ponad szczątkami.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl